Jak za pomocą jednego rachunku zdywersyfikować inwestycje

Dywersyfikacja jest niezbędna jeśli chcemy myśleć na poważnie o inwestowaniu i przeznaczamy na to konkretne środki finansowe. Zabezpiecza kapitał, chroni przed ryzykiem i daje realną szansę na zysk na całym portfelu. Poniżej podpowiadamy jak dywersyfikować skutecznie i zarządzać tym z jednego miejsca.

Dlaczego warto dywersyfikować swoje inwestycje

Powodów dla których dywersyfikacja jest rekomendowana w inwestycjach można wymienić kilka. Tutaj znajdziecie szerszy opis samego zjawiska, my podpowiemy Wam tylko dlaczego jest ono ważne. Po pierwsze dywersyfikacja jest najlepszym sposobem ochrony kapitału. Dzieląc środki pomiędzy różne aktywa nigdy nie stracimy całego kapitału i wszystkich zainwestowanych środków. Jeśli wybierzemy produkty z różnych rynków i o różnym stopniu ryzyka to bardzo mało prawdopodobna jest sytuacja by w jednym momencie wszystkie one straciły bardzo dużo na wartości.

Po drugie dywersyfikacja daje też szansę by próbować różnych metod inwestowania, nowych produktów i wchodzić na nowe rynki. Dzięki rozłożeniu kapitału na różne produkty, poznajemy je i uczymy się ich. W te, które sprawdzają się w naszej strategii warto zwiększać zaangażowanie.

Czy można zarządzać zdywersyfikowanym portfelem z jednego miejsca?

Od razu na to pytanie odpowiadamy twierdząco. Uznane platformy inwestycyjne dają możliwość inwestowania z jednego miejsca na różnych rynkach i w różne produkty. Jedną z nich jest Saxo Bank, przejdź do strony tej platformy by sprawdzić jak wygląda to w praktyce.

Z jednego miejsca na zaawansowanej platformie inwestycyjnej możemy mieć dostęp do kilkudziesięciu tysięcy produktów. Będą to na pewno akcje z ponad stu różnych indeksów giełdowych z całego świata. W przypadku rynków giełdowych będziemy mogli inwestować również w jednostki funduszy, ETFy czy inne produkty finansowe. W końcu zaawansowane platformy pozwalają także na inwestowanie w surowce, towary czy na przykład związane z nimi kontrakty i opcje. Dla zainteresowanych walutami, Saxo Bank podobnie jak inne platformy daje też dostęp do rynku Fprex.

Dwa modele dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Dywersyfikacja naszego portfela powinna być skorelowana z całą naszą strategią inwestycyjną. Dlatego możemy wyróżnić dwa modele dywersyfikacji naszego portfela.

Pierwszy z nich to tzw. model zachowawczy. Premiuje on wybór bezpiecznych lub mniej ryzykownych aktywów. Duża część środków jest lokowana w takie instrumenty jak np. obligacje skarbowe. Taki portfel jest nastawiony na długoterminowe inwestowanie a zyski planowane są ze spółek dywidendowych lub po prostu wzrostu wartości posiadanych aktywów w dłuższej perspektywie czasu. Odwrotnością jest portfel agresywny. Premiuje on instrumenty większego ryzyka i nastawiony jest na zysk w krótszej perspektywie czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here