Jeśli brałeś udział w wypadku samochodowym, ale wyszedłeś z niego bez obrażeń, uważaj się za szczęściarza (pamiętając, że obrażenia powypadkowe nie zawsze pojawiają się od razu). Jeśli firma ubezpieczeniowa przedstawi ofertę ugody, która obejmuje odszkodowanie z oc za uszkodzenie pojazdu i wszelkie niedogodności, których doświadczyłeś, prawdopodobnie nie warto poświęcać dodatkowego czasu ani wysiłku (ani prawnika), aby zająć się tą sprawą. Kiedy jednak ma to sens, a pomoc zadłużonym z tytułu takich nieszczęśliwych zdarzeń powinna mieć miejsce?
Odszkodowanie z OC – kiedy warto się tym zainteresować?
Jeśli wypadek samochodowy spowodował poważne obrażenia (takie jak uraz głowy, złamana kość lub jakikolwiek uraz, który uniemożliwia powrót do pracy) i chcesz zwrotu kosztów leczenia – warto się tym zainteresować. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, prawdopodobnie warto porozmawiać z prawnikiem o dostępnych opcjach prawnych, tak samo jak wtedy gdybyś starał się o odzyskiwanie opłaty likwidacyjnej Scandia czy innej firmy ubezpieczeniowej.
Sprawdź jak odzyskać opłatę likwidacyjną: http://www.fondital.pl/polisolokata-odzyskaj-oplate-likwidacyjna/
Jeśli chodzi o uszkodzenie pojazdu, Twój samochód wychodzący z wypadku z zaledwie niewielkim wgnieceniem – maluje zupełnie inny obraz niż w przypadku, gdyby pojazd został uznany za szkodę całkowitą. Znaczne uszkodzenie pojazdu często wiąże się ze znacznymi obrażeniami i może skłonić firmę ubezpieczeniową (lub prawnika) do poważniejszego potraktowania roszczenia.
Czy istnieje ubezpieczenie, które pokryje Twoje roszczenie?
Bez względu na specyfikę wypadku samochodowego, jednym z najważniejszych czynników oceny zasadności roszczenia jest to, czy istnieje polisa ubezpieczeniowa, która pokryje Twoje straty.
Tutaj trzeba sobie odpowiedzieć na następujące pytania:
- Czy sprawca wypadku jest ubezpieczony?
- Czy ta polisa obejmuje wystarczającą ochronę, aby pokryć rachunki medyczne, utracone dochody, uszkodzenia pojazdu i inne szkody wynikające z wypadku?
Jeśli odpowiedzi brzmią: „tak” – Twoja sprawa może mieć większe szanse powodzenia. Z drugiej strony, może być oczywiste, że wina leży po stronie drugiego kierowcy i jeśli skierujesz sprawę do sądu, możesz mieć duże szanse na wygraną. Warto mieć w każdym przypadku po swojej stronie profesjonalistów.