Sposobem na regularne dochody może być inwestycja w spółki dywidendowe
Czym są spółki dywidendowe?
Spółki dywidendowe to szczególny rodzaj notowanych na giełdzie spółek akcyjnych. Zasadniczo, łączy je jeden wspólny element: charakteryzują się one wypłacaniem – regularnym lub nie – dywidend na rzecz swoich akcjonariuszy.
Praktyka pokazuje, że tego typu przedsiębiorstwa od lat generują stabilne dochody i – co jest ważne z punktu widzenia osób posiadających akcje – chcą dzielić się zyskiem z inwestorami. Taki stan rzeczy sprawia, że inwestorzy będący posiadaczami papierów wartościowych danej spółki otrzymują stały, najczęściej coroczny strumień gotówki. Taki stan rzeczy czyni ze spółek dywidendowych dość popularny sposób na dochód pasywny.
Regularne wypłacanie dywidend oraz ich systematyczne zwiększanie wraz z upływem lat stanowi często dla inwestorów sygnał, że dana spółka dobrze prosperuje. Wypłata dywidendy może być traktowana – i tak też często jest – jako dowód na to, że spółka osiąga dochody z działalności na poziomie wyższym, niż potrzebuje – w efekcie, możliwe jest pokrycie bieżących potrzeb finansowych. Wypłata dywidendy to działanie, które jest zazwyczaj dokonywane z zysków osiągniętych przez spółkę w poprzednim roku.
Spółki dywidendowe – co warto o nich wiedzieć?
Spółki dywidendowe charakteryzują się wysoką stabilnością. Ma to miejsce w szczególności w sytuacji, gdy wypłata części zysku jest regularna i osiąga stałą wartość lub nawet rośnie w miarę upływu kolejnych wypłat (czyli np. rośnie z roku na rok). Ponadto, tego typu spółki mają tendencję do odnotowywania mniejszych wahań cen papierów wartościowych na rynku.
Taki stan rzeczy wynika stąd, iż wypłata dywidendy stanowi czynnik, który zwiększa poziom zaufania inwestorów do papierów wartościowych danej spółki i, skłaniając ich tym samym do nabycia nowych akcji przedsiębiorstwa lub przynajmniej utrzymania ich w portfelu inwestycyjnym.
Wiele spośród spółek określanych jako dywidendowe działa w branżach charakteryzujących się mocną pozycją i stabilnością. Do takich obszarów rynku zaliczają się między innymi następujące sektory:
- telekomunikacyjny,
- żywnościowy,
- farmaceutyczny.
Tym samym akcje spółek dywidendowych są postrzegane jako dobry sposób na alokowanie kapitału w przypadku inwestorów szukających stabilnego i pewnego inwestycji
Rzecz jasna wciąż nie wolno zapominać, że spółki dywidendowe – choć często stabilne i mające dobre perspektywy – nie są pozbawione ryzyka. Również im nieobce są trudności finansowe, a pogarszająca się sytuacja biznesowa oraz finansowa może wpłynąć na możliwość wypłaty dywidendy.
Ponadto, sama wypłata dywidendy jest tym czynnikiem, który może ograniczać potencjał rozwojowy danego przedsiębiorstwa. Taki stan rzeczy wynika z bardzo prostego faktu: im większa część zysku jest przeznaczona na wypłatę dla akcjonariuszy, tym mnie środków pozostaje na rozwój.
Ponadto, działalność w stabilnych, dobrze ugruntowanych i przewidywalnych branżach to czynnik, który sprawia, że spółki dywidendowe nierzadko nie odnotowują tak atrakcyjnych zysków jak ma to miejsce w przypadku podmiotów z innych sektorów rynku. Taki stan rzeczy to kolejny czynnik, który może potencjalnie obniżyć atrakcyjność papierów wartościowych danego przedsiębiorstwa.