inwestycje alternatywne

Zacznijmy od tego co to właściwie są inwestycje alternatywne? Są to wszelkie instrumenty inwestycyjne inne niż popularne inwestycje tradycyjne jak np.: obligacje, papiery wartościowe, akcje czy gotówka. Jest to duża grupa mniej popularnych przedmiotów takich jak: metale szlachetne (złoto, srebro, platyna), kamienie szlachetne (diamenty, szafiry, rubiny), samochody i przedmioty kolekcjonerskie, dzieła sztuki (obrazy, rzeźby), markowe alkohole (np. wina, whisky), a także grunty i nieruchomości.

Inwestycje alternatywne – podstawowe informacje

Inwestycje alternatywne są dobrą metodą inwestowania bezpiecznego w czasie bessy czy kryzysu na giełdzie oraz gdy niskie stopy procentowe panujące w danym kraju nie dają dużych możliwości zarobku na obligacjach Skarbu Państwa czy terminowych lokatach bankowych. Często inwestorów do lokowania swojego niemałego kapitału zachęca fakt, iż inwestycje te generują dość duży zwrot. Duża stopa zwrotu wynika jednak m.in. z dużego wkładu własnego, a więc uprzedniego włożenia w nie sporego kapitału. Bierze się to stąd, iż wyżej wymienione instrumenty inwestycyjne są bardzo kosztowne. Inwestowanie w instrumenty alternatywne jest dosyć trudną sztuką inwestycyjną ze względu na to, iż cechują się niską płynnością rynku. Stosunkowo trudniej jest sprzedać diamenty, złoto, obrazy czy stuletnią whisky niż obligacje czy akcje.

Dla bezpieczeństwa własnego i pieniędzy w nim ulokowanych warto uprzednio poznać rynek instrumentów, w które zamierzamy zainwestować. W przeciwnym razie brak odpowiedniej wiedzy na temat specyfiki rynku np. dzieł sztuki może narazić nas na straty zamiast przysporzyć nam oczekiwanych zysków. Złota zasada to pokrótce inwestowanie w przedmioty, na których się znamy. Ewentualnie można skorzystać z pomocy instytucji finansowych oferujących swoją pomoc w zakresie inwestowania w alternatywy. Skorzystanie z pomocy takich organów to spory plus. Wiąże się tym jednak pewien minus, a mianowicie kolejne koszta (trzeba przecież takiemu doradcy zapłacić za jego pośrednictwo). Warto również przed zapadnięciem decyzji o nawiązaniu współpracy z doradcą do spraw rynku sprawdzić wiarygodność firmy oferującej nam swoją pomoc. Po to, aby nie natknąć się na oszusta czy naciągacza, który finalnie puści nas z torbami.

Stopień ryzyka

Komu zatem warto polecić inwestycje alternatywne? Z pewnością muszą być to osoby posiadające bardzo wysoki majątek netto by mieć co zainwestować w tego typu instrument, bo jak wyżej zostało wspomniane są to rzeczy drogocenne. Osoba inwestująca może zdecydować się na zainwestowanie nawet znacznej części swojego kapitału w instrumenty mniej popularne jeżeli np.; inwestycje dotychczasowe nie przyniosły oczekiwanego zwrotu w zaplanowanym przez nas czasie, a także w sytuacji gdy wiąże się z nimi zbyt duże ryzyko utraty całości lub części zainwestowanych pieniędzy. Warto również przypomnieć, że tego typu inwestycje pozwalają na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Trzeba także pamiętać, że inwestycje alternatywne nie są sposobem na szybki zysk, ponieważ są one raczej długoterminowe i na zysk musimy poczekać kilka, a rzadziej kilkanaście lat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here