Co to jest kredyt konsolidacyjny i kiedy warto po niego sięgnąć

Coraz więcej słyszymy o dużym zadłużeniu wśród polaków. Łatwy dostęp do pożyczanych pieniędzy oraz brak weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy dodatkowo temu sprzyja. Kredytowanie środków bez wcześniejszego sprawdzania zdolności kredytowej powoduje, że często sami przeceniamy swoje możliwości spłaty i bez wahania sięgamy po kolejną pożyczkę.

Wraz z rosnącym zadłużeniem popularność zyskuje także kredyt konsolidacyjny. W swojej ofercie ma go już większość banków, a także instytucji pożyczkowych. Dlaczego? Odpowiedź da nam wyjaśnienie pojęcia kredyt konsolidacyjny.

Pojęcie kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny co to jest? Najprościej mówiąc, konsolidacja zakłada połączenie kilku naszych zobowiązań w jeden kredyt. Jak to wygląda w praktyce? Bank albo instytucja pozabankowa udzielająca nam konsolidacji, staje się naszym nowym wierzycielem. Kredyt konsolidacyjny to bowiem całkiem nowe zobowiązanie, którego kapitał zostaje przeznaczony na spłatę naszych aktualnych długów. W ten sposób nasze długi znikają, a do spłaty pozostaje nam tylko jedna rata kredytu konsolidacyjnego.

Co ważne, kapitału kredytu nie otrzymujemy „do ręki”. We wniosku o konsolidację wskazujemy nazwy instytucji, konta bankowe oraz kwoty zadłużenia. Bank, który zdecydował się udzielić nam kredytu konsolidacyjnego, przelewa środki od razu na konta naszych dotychczasowych wierzycieli. W ten sposób, wraz z pozytywną decyzją przyznającą kredyt konsolidacyjny, możemy zapomnieć o naszych długach. Od teraz mamy nowego i tylko jednego wierzyciela oraz jedno zobowiązanie.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Jeśli wiemy już – kredyt konsolidacyjny co to jest – warto zastanowić się komu i jak może się przydać.

Przede wszystkim opcję kredytu konsolidacyjnego powinny rozważyć osoby, którym wysokość miesięcznych rat ciąży i z trudnością dopinają domowy budżet. Konsolidacja dzięki wydłużeniu okresu kredytowania, daje nam bowiem szansę na znaczące obniżenie miesięcznej raty, a tym samym, będzie ułatwieniem w spłacie długów. Co ważne, o konsolidację w banku powinniśmy starać się jeśli istnieje widmo problemów. Niezależnie od nazwy zobowiązania, w banku każdorazowo sprawdzona zostanie nasza zdolność kredytowa, czyli zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu. Jeśli więc będziemy mieli liczne opóźnienia, które są odnotowane w BIK, nasze szanse na kredyt w banku są praktycznie zerowe. Dlatego o konsolidację powinniśmy wystąpić w momencie gdy nasze długi nas przerastają, jednakże w dalszym ciągu jakoś spłacamy raty poszczególnych pożyczek. Z kolei jeśli z jakiś powodów nie skierowaliśmy swoich kroków do banku w odpowiednim czasie, mamy jeszcze jedno wyjście. Jest nim pożyczka konsolidacyjna w instytucji pozabankowej.

Jedna rata zamiast kilku w różnych placówkach to także znaczące ułatwienie i szansa na uporządkowanie swoich finansów. Jeśli gubimy się w terminach i ciągle mamy problem z tym „ile, gdzie i kiedy” również warto przemyśleć konsolidację. Jednakże jeśli naszym celem jest tylko i wyłącznie uporządkowanie finansów i nie zależy nam na zmniejszeniu wysokości miesięcznej raty, powinniśmy dokładnie przeanalizować czy konsolidacja się nam opłaci. Nie jest to bowiem tani produkt i jeśli nie zachodzi ryzyko wystąpienia odsetek od nieterminowej spłaty musimy zwrócić uwagę, przede wszystkim na aspekt finansowy konsolidacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here