Fundusze ETF

Dla kogo jest odpowiedni fundusz ETF?

Fundusze ETF cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością wśród inwestorów. Mają one rację bytu, ponieważ obejmują zestaw akcji kilku spółek z danego kraju, indeksu lub sektora i śledzą ich ogólne wyniki. Podczas gdy doświadczeni uczestnicy rynku są krystalicznie czyści, nowicjusze często stają przed uzasadnionym pytaniem: Jakie są plusy i minusy ETF-ów i w czym są one lepsze od akcji?.

ETF-y mogą wzbudzać większe zainteresowanie inwestorów, którzy nie mają bezpośredniego dostępu do interesujących ich instrumentów lub nie dysponują wystarczającymi środkami na ich zakup. Na przykład, inwestor docenia wzrost gospodarki amerykańskiej i oczekuje wzrostu rynku (S&P 500 Index), ale nie ma gotówki, aby zainwestować w kilka akcji indeksowych, ponieważ cena za nie może być dość znaczna dla nowicjusza. Przy okazji, Amazon.com [NASDAQ: AMZN] jest wyceniony na $3,200 na dzień dzisiejszy – czytaj więcej na temat aktualnej wyceny, i trzeba się zgodzić, że jest to znaczna kwota dla kogoś, kto dopiero zaczyna.

W takiej sytuacji nowy inwestor będzie miał do wyboru albo kontrakty terminowe na indeks S&P 500, albo ETF, który śledzi wyniki tego indeksu. Zdecydowana większość inwestorów nie chce ponosić wysokiego ryzyka związanego z zakupem kontraktów terminowych, dlatego woli inwestować w ETF-y.

Fundusze ETF obejmują nie tylko indeks S&P 500 – https://www.nasdaq.com/market-activity/index/spx/historical . Śledzą one również wyniki dużych chińskich, brytyjskich, australijskich lub amerykańskich akcji informatycznych. Fundusze ETF gwarantują niski próg wejścia, który pozwala na objęcie całego segmentu rynku i zbudowanie bardzo ciekawego zdywersyfikowanego portfela. Najpopularniejsze ETF-y śledzą dynamikę złożonych pozycji, które zwykły inwestor zmuszony jest zbierać z rynku (indeksy, pozycje zabezpieczone itp.).

W przypadku samodzielnego wyboru pozycji uczestnik rynku musiałby zapłacić prowizję za każdą transakcję, co zmniejszyłoby całkowity potencjalny zysk, podczas gdy w przypadku zakupu funduszu ETF musiałby zapłacić jedynie opłatę transakcyjną niezbędną do utrzymania działalności emitenta ETF.

Jakie są wady ETF-ów?

Wady inwestowania w ten instrument leżą bardziej w sferze prawnej niż finansowej, ponieważ w przeciwieństwie do zakupu akcji i obligacji, inwestor nie jest nawet częściowo właścicielem spółki lub jej długu. W związku z tym nadzwyczajne wydarzenia, np. udział spółki w dużej transakcji, z którą posiadacz ETF się nie zgadza, mogą negatywnie wpłynąć na wartość jego portfela, gdyż nie będzie on mógł przedstawić papierów do wykupu.

Warto również zauważyć, że ETF-y nie wypłacają dywidend, co spowoduje brak pasywnego przepływu gotówki w trakcie posiadania tych aktywów. Ponadto struktura ETF-ów nie zawsze jest jasna i przejrzysta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here