Relacyjne bazy danych

Tak jak w przypadku wielu innych rzeczy, tak samo w zajmowaniu się bazami danych, najpierw trzeba poznać elementarną wiedzą, pojęcia i zasadę ich funkcjonowania. Zanim będzie można przystąpić do projektowania pierwszych baz danych. Specjalista w danej dziedzinie musi posiadać wiedzę nie tylko na temat tego, co aktualnie jest modne na rynku i jakich aktualnie rozwiązań się używa najczęściej. Musi też wiedzieć co było kiedyś, co z czego się wywodzi. Jakie są alternatywy dla danego „modnego” rozwiązania i tym podobne. Z tego też powodu, jedną z pierwszych rzeczy z jaką wypada się zapoznać przyszłemu programiście od baz danych są rodzaje modeli danych. A jest ich niemało.

Relacyjne bazy danych

Relacyjne bazy danychZacząć wyliczankę warto od modelu jednorodnego, później hierarchicznego, sieciowego, obiektowego i na końcu relacyjne bazy danych. Informacji jest dużo – w takim przypadku najlepiej jest je przyswajać stopniowo. Metod skutecznej nauki jest dużo, warto się dowiedzieć i wypróbować, którąś z nich. Na początku zawsze zaczyna się delikatnie. Tak też jest i tutaj bo o jednorodnym modelu danych trzeba wiedzieć, tyle że dane w nim umieszczane są w jednej tabeli, w jednym arkuszu. Zaletą jest szybkość i łatwość z jaką można odczytywać dane. Skoro jest zaleta to można się spodziewać, że będzie również wada, w tym przypadku nawet dwie. Dane w tym modelu są szybkie i łatwe do odczytania, ale sprawa ma się o wiele gorzej jeżeli chodzi o wyszukiwanie danych, drugą wadą jest to, że dane często są duplikowane.

Zasady działania modelu jednorodnego

Najpopularniejszym wyjaśnieniem zasady działania modelu jednorodnego jest przyrównanie go do książki telefonicznej. W książce telefonicznej mamy szybki i łatwy dostęp do informacji – otwieramy stronę i już wiemy, że taka osoba ma taki numer telefonu. Jednak wyszukiwanie konkretnej osoby może sprawiać problemy, szczególnie jeżeli osoby o danym imieniu i nazwisku po jej numerze telefonu. Co do duplikowania danych, to oczywiście mamy w kraju nie jednego Jana Kowalskiego, wiec w książce telefonicznej będzie zapewne sporo takich Janów, różniących się numerami telefonu.

Tłumaczenie sobie czegoś na przykład bardziej życiowych, jest także jedną z lepszych metod zapamiętywania, dzięki skojarzeniom. Wiedza jaką trzeba nabyć, aby dobrze zrozumieć istotę tworzenia baz danych jest rozległa, ale dla pasjonatów jest również przyjemna. W dzisiejszym świecie dobry programista baz danych z pewnością nie będzie narzekał na swoje wynagrodzenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here