Zdefiniujmy pojęcie jakim jest baza danych. Jest to zbiór informacji w postaci cyfrowej, danych liczbowych czy tekstowych. Do których posiadamy łatwy dostęp i możliwość ich zmiany tj. modyfikacji, usuwania starych czy dodanie nowych danych. Baza danych jest dostępna z poziomu aplikacji dedykowanej jaką jest m.in. Baza danych Access z rodziny Microsoft.

Czym jest baza danych access?

Baza danych accessNa stronie wsparcia Microsoftu można znaleźć informację na temat samego Accessa. „Baza danych Access przeznaczona dla komputerów stacjonarnych umożliwia przechowanie oraz dostęp do niemal każdego rodzaju informacji np. kontakty czy informację na temat pracowników firmy.” Access posiada wbudowane szablony by ułatwić w nim pracę. W przypadku pierwszego korzystania z programu bazy danych najlepiej jest skorzystać z gotowych szablonów. W zależności od wersji posiadanej są dostępne m.in. Kontakty, Projekty marketingowe czy baza danych wykładowców bądź studentów.
Jeżeli była już styczność z tworzeniem bazy danych w powyższym programie można wybrać Pustą bazę danych i samemu wprowadzić wszelkie niezbędne informację. Po wyborze szablonu można nadać nazwę bazie danych i zapisać w dowolnym miejscu na komputerze.
Access umożliwia kopiowanie danych np. z Microsoft Word, program do edycji tekstu i wprowadzenie go do bazy.

Inną funkcjonalnością jaką posiada aplikacja jest importowanie, przeniesienie danych z innych programów

Tabela, do której wprowadzasz dane posiada rekordy czyli wiersze oraz pola czy kolumny. Pola mają do dyspozycji różne typy danych np. tekst. liczba, data itp.
Kwerenda wyświetla rekord zgodnie z zapytaniem skierowanym do tabeli lub innej kwerendy np. podajemy tytuł książki i wiemy kto ją wypożyczył lub wprowadzamy przedmiot i widzimy jaki student ma pozytywną ocenę czy negatywną.
Formularz w Accessie służy do wyświetlenia danych z tabeli i kwerendy.
W formularzu nie tylko można wyświetlić dane ale również je edytować, gdyż są one obiektami. Dane ukazują się nam, mamy możliwość ich usunięcia, dodania, zmiany czy poprawy.

Tworzenie raportów

Raport tworzymy na podstawie tabeli, kwerendy czy formularza w zależności od potrzeby. Składa się z informacji przechowanych w bazie danych. Wszystko zależne jest od tego jakie zapytanie wprowadzisz np. dzięki raporcie wygenerujesz miesięczny dochód ze sprzedaży czy średnią ocen. Relacja między tabelami pozwalają wyeliminować nadmiar danych. Istnieją trzy typy relacji: jeden do wielu, wiele do wielu oraz jeden do jednego.
Jeden do wielu polega na tym, że jeden klient może posiadać wiele zamówień lub jeden student może mieć wiele ocen.

Relacja wiele do wielu jedno zamówienie może posiadać wiele produktów. jak również jeden produkt może znaleźć się w wielu zamówieniach. Jeden do jednego to relacja typu jeden klient ma tylko jeden produkt lub jeden klient posiada jeden adres. Baza danych Access ma wiele możliwości jeśli chodzi o dane i ich zarządzenie. Dysponuje kreatorami, które prowadzą krok po kroku i możliwość wyboru kryteriów potrzebnych w danej chwili. Dodatkowo wszelkie poradniki dotyczące samej obsługi i definicję związane z programem Access znajdziemy na stronie wsparcia Microsoft w czytelnej formie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here