rodzaje baz danych

W dobie cyfryzacji wszelkie dane przechowywane są w bazie danych. Jest do nich łatwy dostęp, można je zmieniać, dodawać nowe, usuwać gdy są nieaktualne. Coraz więcej operacji są wykonywanych na bazach danych. W takim razie jakie są rodzaje baz danych, wszystko zależne jest to od jej struktury czyli od budowy.

Rodzaje baz danych

Rodzaje baz danychRozróżniamy bazy proste, w które zawierają bazy proste i hierarchiczne oraz bazy złożone zawierające bazy relacyjne, obiektowe, relacyjno – obiektowe, strumieniowe, temporalne, nierelacyjne (NoSQL). Baza prosta – każda znajdująca się z niej tablica jest samodzielnym dokumentem. Jej wadą jest brak możliwości współdziałania z innymi tablicami. Stosuje się ją np. w książkach telefonicznych, spisie książek czy w książce kucharskiej. Dane w bazie dopuszcza się sortowania, przeszukiwania czy zastosowanie filtru do znalezienia określonych danych.

Bazy hierarchiczne

Baza hierarchiczne – zawiera dane powiązane ze sobą. Ich struktura przypomina drzewo gdzie mamy punkt początkowy np. korzeń i wiele rozgałęzień. Na komputerze taka budowa znajduje się na dysku C, który jest punktem początkowym a foldery w nim znajdujące się są rozgałęzieniami. Wadą jest trudność przy tworzeniu powiązań między danymi oraz skomplikowana konfiguracja.

Baza relacyjna

Baza relacyjna – wyróżnia ją to, że tablice z danymi mogą ze sobą współpracować. Baza relacyjna korzysta z języka programowania jakim jest SQL do działania na danych. Posiada kilka cech: proste typy danych, każda tabela zawiera minimum 0 wierszy i 1 kolumną. Występuje możliwość porównania wartości z innych kolumn lub różnych tabel. Wymagane jest by baza posiadała jedną kolumnę, która ma niepowtarzaną wartość a określa się ją jako klucz podstawowy.

Baz obiektowa

Baza obiektowa – posiada dane będące klasami. Charakteryzują się tym, że przechowują obiekty przywiązane do nich procedurami. Problem z bazą obiektową pojawia się przy realizacji bardziej skomplikowanych zapytać, jedynie te proste nie sprawiają problemu.
Baza relacyjno – obiektowe – danymi w niej zawartej można manipulować, posiada wewnętrzny mechanizm przechowywania danych, co umożliwia przy systemie z bazą danych relacyjno – obiektowych efektywną produkcję aplikacji. Przystosowują się m.in. do multimediów czy funkcji i procedur.

Bazy strumieniowe

Bazy strumieniowe – system zarządzający bazą nazywa się Data Stream Management System czyli strumieniowy system zarządzania danymi. Dane znajdujące się bazie nie są dostępne przez cały czas tylko mają go wyznaczony, nie ma ich na stałe w bazie.
Bazy temporalne – baza dysponuje stemplem czasowym, ma on czas gdzie wyznaczony jest wartość określona na prawdziwą. Można uzyskać historię bazy.
Bazy nierelacyjne – w bazie tej dane przechowywane pozostają w formie listy par obiektów klucz-wartość. Nie ma relacji między obiektami, również określonej struktury.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here