reformy Stanisława Augusta Poniatowskiego

Gdy król Stanisław August Poniatowski zasiadł na tronie polskim, kraj był już mocno zniszczony i powoli chylił się ku upadkowi. Polityka monetarna jego poprzedników, czyli władców z dynastii Wettynów doprowadziła do osłabienia polskiej waluty. Dodatkowo złą sytuację finansową państwa potęgował fałszerski proceder króla Prus Fryderyka II. Konieczne były więc natychmiastowe zmiany

Jakie reformy przeprowadził Stanisław August Poniatowski?

W pierwszej kolejności reformy Stanisława Augusta Poniatowskiego dotyczyły przeniesienia produkcji menniczej do Polski. Za czasów Sasów monety były bezprawnie bite bez żadnej praktycznie kontroli w Saksonii. Dlatego sejm konwokacyjny zobowiązał króla do uruchomienia mennicy w Polsce. Stało się to faktem 10 lutego 1766 roku, kiedy to weszły w życie reformy  Stanisława Augusta Poniatowskiego i działalność zainaugurowała mennica warszawska. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia obchodzony jest obecnie dzień mincerza.

Nowe przepisy wprowadziły większą kontrolę nad biciem pieniądza i usunęły z rynku fałszywe monety. Ponadto sporządzono listę kantorów, które mogły skupować obce waluty. Regulacje spowodowały, że monety produkowane w Polsce zaczęły funkcjonować na takich samych prawach jak zachodnie.

Nadzór nad produkcją monet powierzono Komisji Menniczej, której przewodniczący był kanclerz wielki koronny Andrzej Zamoyski. Przez krótki czas działalność prowadziła również mennica krakowska. Kres bicia monet w tym miejscu nastąpił po opanowaniu zakładu przez konfederatów barskich.

Monety historyczne z epoki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego

System pieniężny obejmował monety historyczne bite z kruszcu szlachetnego oraz monety miedziane. Największą wartość miały złote dukaty, następnie srebrne talary oraz półtalary. Nowością było powiązanie talara ze złotym. Po wprowadzeniu reformy 1 talar równał się 8 złotych lub 32 grosze srebrne lub 240 groszy miedzianych.

W późniejszym czasie wprowadzono z różnym skutkiem kolejne zmiany, które miały za zadanie jeszcze w większym stopniu ustabilizować system pieniężny. Działalność mennicza była prowadzona aż do III rozbioru Polski.

Obecnie monety historyczne z tego okresu można kupić na aukcjach. Jednak oryginały wykonane ze szlachetnego kruszcu są rzadko spotykane, co przekłada się na ich wysoką cenę. Dlatego kolekcjonerzy często gromadzą w swoich zbiorach repliki zakupione w sklepach numizmatycznych.         Są one bardziej przystępne cenowo i wyróżniają się wysoką jakością wykonania.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here