praca stewardessy

Jak uzyskać zatrudnienie w zawodzie stewardessy? Wiadomo, że od przyszłych kandydatek wymaga się biegłej znajomości języków obcych(szczególne jęz.angielskiego),wysokiej kultury osobistej, miłej aparycji i wzrostu maksymalnie 175 cm. Przeglądając jednak oferty pracy na stanowisko stewardessy można odnieść wrażenie, że praca stewardessy to wymarzona forma zarobku. Jednak czy taka jest prawda? Czy nasze wyobrażenia o tym zawodzie są prawdziwe? W internecie można się spotkać z różnymi opiniami, ocena tego zawodu pochodzi zarówno od osób pracujących w tym zawodzie jak i od osób, które już się przebranżowiły i zakończyły przygodę w podniebnym świecie.

Praca stewardessy – wymagania

Jednak zanim kandydatka otrzyma wymarzony tytuł stewardessy to musi przejść bardzo szczegółowe badania. Bardzo szczegółowo sprawdza się na przykład słuch. Tego typu padanie ma na celu wykazać czy dana osoba jest w stanie usłyszeć dźwięki na pewnej częstotliwości. Jeżeli słuch kandydatki nie jest w pełni sprawny to pomimo, że taka osoba jest formalnie zdrowa to nie dostanie pracy w tym zawodzie. Paradoksem tutaj jest fakt, że od stewardess wymaga się ,,końskiego zdrowia” jednak po kilku latach pracy ich stan zdrowia znacznie się pogarsza ze względu na ciągłe podnoszenie bagaży pasażerów, pchanie ciężkich, cateringowych wózków. Nie mówiąc o permanentnym zmęczeniu, spowodowanym zmianą ciśnień, temperatury i stref czasowych.

Rekrutacja na stanowisko stewardessy

Sama rekrutacja składa się z trzech etapów: pierwszy etap to zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną, na której należy odegrać scenkę sytuacyjną. Cała prezentacja trwa dokładnie dwie, trzy minuty. Później najlepsze kandydatki zapraszanie są na test językowy i testy pod okiem psychologa. Ostatnim trzeci etapem rekrutacji są badania lekarskie. W momencie zakończenia rekrutacji, tym osobom, które pomyślnie ją zakończyły zaprasza się na szkolenie. Na początku każda stewardessa otrzymuje „Elementarz Stewardess”. W książce można znaleźć podstawowe informacje o lotnictwie i procedurach bezpieczeństwa. Dodatkowo kandydatki otrzymują małą książeczkę, w której są opisane zasady pracy w konkretnych liniach. Na początku kursu uczy się ogólnych zagadnień lotnictwa i bezpieczeństwa, następnie procedur bezpieczeństwa na konkretne typy samolotów. Końcowy etap szkolenia to zajęcia ze sztuki makijażu i ubioru. Piękny wygląd to jednak nie wszystko. W tym zawodzie obsługa pokładowa musi mieć również mocny charakter by poradzić sobie z różnymi wybrykami pasażerów.

Przede wszystkim trzeba nabrać do tej pracy dystansu. Nie wracać uwagi na złośliwe zaczepki i przykre komentarze, które zdarzają się często niezależnie od linii czy klasy, którą podróżują pasażerowie. Jednak nazwa linii lotniczych i kolor uniformu nie jest bez znaczenia. Największym awansem i prestiżem jest praca w najlepszych liniach lotniczych. Co zatem idzie nie tylko awans lecz wyższe wynagrodzenie i dłuższe postoje w najpiękniejszych zakątkach świata. Praca jako stewardessa, to be zwątpienia praca, którą dużo nauczy. Można zdobyć cenne doświadczenie w kontaktach z ludźmi, umiejętność odnajdywania się w różnych sytuacjach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here