Kursy operatorskie – maszyny budowlane i dźwigi, koszty oraz opłacalność dokształcania

Obecnie firmy działające w sektorze budowlanym muszą mierzyć się z chronicznym brakiem wykwalifikowanych pracowników. Problem ten narasta i jednocześnie wpływa na podwyżki pensji oraz poprawę warunków pracy na budowach.

Sytuacja rynkowa na przełomie 2018 i 2019 roku to doskonały czas na podniesienie własnych kwalifikacji w sektorze budowlanym. Jednym z rekomendowanych sposobów na uzyskanie opłacalnego zawodu jest odbycie kursu operatora żurawi wieżowych lub innych maszyn budowlanych. Jakie są koszty tego typu kursów i jak przedstawia się opłacalność dokształcania?

Kursy operatorskie – żurawie wieżowe i inne maszyny budowlane

Na kurs operatora może zapisać się każda osoba, również taka, która nie miała wcześniej styczności z branżą budowlaną ani ze specjalistycznymi maszynami budowlanymi. Jedynymi wymogami, które należy spełnić, są: ukończenie 18 lat, brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na danym stanowisku, a także zdobycie co najmniej wykształcenia podstawowego.

Kurs operatora żurawi wieżowych, samojezdnych i innych dźwignic i maszyn budowlanych dzieli się na część teoretyczną oraz praktyczną. Podczas części teoretycznej kursant zapoznaje się z aktualnymi normami i przepisami BHP oraz DT, a także poznaje budowę wybranej dźwignicy oraz swoje obowiązki pracownicze. Część praktyczna polega na zdobyciu umiejętności obsługi wybranej maszyny. Każdy kurs operatora kończy się egzaminem państwowym składanym przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Zaliczenie egzaminu skutkuje uzyskaniem bezterminowych uprawnień do obsługi wybranej maszyny.

Kurs operatora trwa od dwóch do jednego tygodnia, zwykle jednak przeprowadzany jest w formie przyśpieszonej. Firmy szkoleniowe oferują także możliwość przeprowadzenia kursu w trybie wieczorowym i weekendowym. Niemniej standardowo już po tygodniu możliwe jest uzyskanie upragnionych uprawnień i rozpoczęcie pracy w zawodzie.

Kursy operatorskie – opłacalność dokształcenia

Kursy operatorskie na maszyny budowlane i dźwigi kosztują od 1 do nawet 3 tys. zł, zależnie od urządzenia i regionu. Jednak inwestycja jest w stanie zwrócić się już w przeciągu pierwszej – drugiej wypłaty. Wedle firmy analitycznej Sedlak & Sedlak operatorzy żurawi wieżowych zarabiają średnio 3389 zł brutto, a 50% operatorów może pochwalić się pensją w wysokości 4210 zł brutto (stan na luty 2018 roku). Jednak od czasu badania wiele firm budowlanych podniosło wynagrodzenia operatorów, nawet o 20%.

Jak widać, dokształcanie na stanowisko operatorskie jest niezwykle opłacalne. Inwestycja jest w stanie zwrócić się już po jednym – dwóch miesiącach, a operator, który zdobędzie uprawnienia, może pracować w swoim zawodzie bez ograniczeń co do rodzaju wybranej maszyny budowlanej. Istotne jest również to, że uprawnienia nadawane są bezterminowo i są honorowane w krajach Unii Europejskiej. Za granicą operatorzy mogą liczyć na miesięczną wypłatę w wysokości ok. 10 – 15 tys. złotych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here