Gdzie można zastosować śruby nierdzewne

Pomimo tego że śruby to bardzo mały element, który nie jest tak trwały, jak nity zrywalne i nie ma tak wielkich możliwości, jak złącza ciesielskie, stanowi podstawę łączeniową praktycznie wszystkich konstrukcji. Żeby można było stosować śruby w każdym miejscu, powstała ich specjalna nierdzewna wersja. Gdzie może być stosowana nierdzewna śruba?

Jakie są właściwości śrub nierdzewnych?

Śruba, którą omawiamy, wykonana jest w całości ze specjalnego stopu nierdzewnej stali. Żeby osiągnąć taką właściwość stali, musi się w niej znajdować minimum 11% chromu oraz przynajmniej 1% węgla. Wiedzieć bowiem trzeba, że to właśnie te dwa pierwiastki odpowiadają za nierdzewność.

Jakie korzyści daje zastosowanie takiego rodzaju stali? Dzięki temu śruba może być użytkowana w miejscach o niezwykle wysokiej wilgotności, lecz także w bardzo kwasowym środowisku. Śruby tego typu cechują się bardzo dużą odpornością na czynniki zewnętrze. Nie tylko na utlenianie, lecz także na szereg uszkodzeń mechanicznych. Co więcej, śruby tego typu są żaroodporne, a także bardzo łatwe w obróbce.

Przeczytaj także: https://aktywniniezalezni.pl/konwersja-norm-dotyczaca-srub/

Czy tego rodzaju śruby faktycznie nie rdzewieją?

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak wielkie zagrożenie dla elementów metalowych stanowi rdza. Powoduje ich stopniową degradację i niszczenie. W efekcie tego cała konstrukcja, która scalona została przy pomocy śrub, mogłaby zostać zniszczona. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się, czy faktycznie śruby nierdzewne są całkowicie odporne na rdzę.

Jak się okazuje, zapewnienia producenta w tym wypadku zupełnie nie są przesadzone. Śruby te są bowiem praktycznie niezniszczalne — nie grozi im uszkodzenie mechaniczne, od ognia, a także oczywiście od rdzy. Nic więc dziwnego, że są one tak popularne i spotkać się z nimi można niemal wszędzie. Nie tylko tam, gdzie konstrukcje wystawione są na bezpośrednie działanie wilgoci.

Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com

Popularne zastosowanie śrub nierdzewnych

Gdzie w takim razie szeroko stosowane są tego rodzaju śruby? Rzecz jasna wszystkim nam od razu na myśl przychodzą konstrukcje, na które oddziałuje w dużym stopniu wilgoć. Bez trudu takie śruby znajdziemy na statkach czy mostach.

Wiedzieć jednak trzeba, że są one używane również w mniej oczywistych miejscach. Przykładowo dużo tego rodzaju śrub użytych jest w samochodzie, a także motocyklu czy nawet w rowerze. Jeśli w tych maszynach użyta zostałaby zwykła śruba, bardzo szybko pod wpływem wilgoci, a często także soli drogowej, cała konstrukcja doprowadzona zostałaby do całkowitej ruiny, a jej dalsze użytkowanie nie byłoby możliwe.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here