Dlaczego warto wynająć kancelarię rachunkową

Obowiązkiem każdego właściciela firmy jest prowadzenie określonej prawem dokumentacji księgowej. W tym artykule podpowiadamy dlaczego sprawy z tym związane warto powierzyć profesjonalnej firmie rachunkowej.

Jedną z pierwszych decyzji podejmowanych przez osoby zakładające działalność gospodarczą jest wybór firmy księgowej. Większość właścicieli firm woli zapłacić profesjonalnemu księgowemu, niż próbować samodzielnie prowadzić księgi rachunkowe. Jeśli obecnie stoisz w obliczu podjęcia takiej decyzji, zapewne zależy ci na tym, aby maksymalnie ograniczać koszty związane z prowadzeniem firmy. Z drugiej strony niewątpliwie chcesz skoncentrować się na prowadzeniu biznesu i rozwijaniu swoich własnych kompetencji zawodowych.

Prowadzenie księgowości – miej to z głowy

Wiele osób nie zaznajomionych z rozmaitymi szczegółami związanymi z prowadzeniem księgowości nawet nie zdaje sobie sprawy z jak wieloma wyzwaniami się to wiąże. Chociaż rozliczanie zaledwie kilku dokumentów miesięcznie zapewne nie będzie problemem, o tyle zadbanie o zgodną z prawem rachunkowość w dynamicznie rozwijającej się firmie może nie być takie proste. Praca solidnego księgowego sprowadza się nie tylko do samej rachunkowości związanej z podatkami. Prace biura rachunkowego mogą obejmować także: prowadzenie ewidencji środków trwałych, optymalizację kosztów, reprezentowanie firm przed Urzędem Skarbowym, realizowanie przelewów, a nawet wystawianie faktur. Prawda jest taka, że im więcej czynności zlecimy firmie zewnętrznej, tym bardziej spokojniejszą będziemy mieli głowę, co oczywiście powinno się przełożyć na lepszą wydajność w pracy. Zastanawiając się nad kwestią księgowości w swojej firmie warto uwzględnić także fakt, że w naszym kraju przepisy podatkowe nieustannie podlegają zmianom. Właściciele firm są zobowiązani do prowadzenia księgowości zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Trzeba przyznać, że niektóre nowe przepisy spędzają sen z powiek nawet bardzo doświadczonym, wyspecjalizowanym księgowym. Właściwa interpretacja nowych przepisów niejednokrotnie ma bezpośredni wpływ na poziom dochodów w firmie. Z drugiej strony nie można sobie przy tym pozwolić na nieprawidłowości z uwagi na możliwość kontroli z Urzędu Skarbowego. Jeśli urzędnik podczas kontroli dokumentacji firmowej zauważy poważne nieprawidłowości może nakazać natychmiastową spłatę ‘zaoszczędzonych’ poprzez nielegalną optymalizację pieniędzy oraz nałożyć bolesną karę finansową. Gdy korzystamy z usług sprawdzonej, solidnej firmy rachunkowej możemy spać spokojnie. Nawet jeśli faktycznie w przypadku kontroli pojawiłyby się jakieś nieprawidłowości, do zajęcia się daną sprawą jest zobowiązana firma prowadząca dla nas księgowość, a te zazwyczaj zabezpieczają się przed tego typu sytuacjami odpowiednimi polisami ubezpieczeniowymi.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Biuro rachunkowe Warszawa. Firma od lat oferuje specjalistyczne usługi księgowe dla małych oraz średnich firm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here