Co to jest baza danych

Żadna współczesna, rozbudowana strona www, aplikacja albo system stosowany w różnego rodzaju instytucjach publicznych nie może obejść się bez stosowania baz danych. Co to jest baza danych? To nic innego jak zbiór danych, zapisanych zgodnie z określonymi regułami.

Co to jest baza danych?

Co to jest baza danychBazą danych może być na przykład biblioteczny system przechowujący informacje o egzemplarzach książek i uczniach je wypożyczających, albo baza pacjentów. W bazie danych można przechowywać liczby i słowa, jak również grafikę, obiekty, muzykę i inne dane. Poprawnie działająca, przejrzysta baza danych jest kluczem do poprawnie działającego programu komputerowego, a także pozwala użytkownikowi nie zgubić się w natłoku informacji. Zaprojektowanie bazy danych w sposób poprawny jest dlatego bardzo ważne.

Istnieje kilka rodzajów baz danych, które dzieli się ze względu na stosowaną strukturę i organizację danych. Wiele typów baz danych używa tablic, które składają się z pól. By to sobie wyobrazić, przyjmijmy, że baza danych to właśnie szkolna biblioteka. Tablice, jakie znajdą się w bazie, to nic innego jak kategorie wpisów – na przykład jedna z nich będzie zawierać dane nauczycieli, a inne uczniów czy książek. Każda tabela składa się z pól, czyli rodzaju informacji, jakie przechowujemy w tabeli – w tym przypadku będzie to imię, nazwisko i nazwa wypożyczonej książki.

Bazy proste i złożone

Bazy można podzielić na bazy proste i bazy złożone. Z tych pierwszych korzystają na przykład książki telefoniczne, w których poszczególne tablice nie są ze sobą powiązane. Bazy złożone, z których najbardziej znane i najczęściej używane są bazy relacyjne, zakładają związek między poszczególnymi tabelami. W nich używa się języka zapytań, czyli SQL, do operowania na danych, co umożliwia stosowanie zaawansowanych funkcji tego języka. Istnieją również bazy takie jak NoSQL (nierelacyjne), w których dane przechowuje się jako listę par obiektów, składających się z klucza i wartości, a które to nie są powiązane ze sobą.

Dane z bazy danych można modyfikować, dodawać, usuwać lub wyświetlać poszczególne rekordy (pojedyncze wpisy). Za pomocą odpowiedniego zapytania można też wyświetlić konkretne pole danego rekordu, przez co wprawiony administrator może bardzo szybko dotrzeć do konkretnej informacji, wyciągniętej z setek rekordów i dziesiątek tabeli. Bazę danych można obsługiwać za pomocą wiersza poleceń, jak również istnieją różnego rodzaju nakładki graficzne, ułatwiające pracę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here