Model relacyjny stanowi powiązanie między sobą co najmniej dwóch obiektów. W sensie matematycznym najprostszą relacją jest porządek. Jeśli dwa elementy nie są sobie równe, to jeden jest większy, drugi mniejszy. Relacja umożliwia selekcję, np. wybór tych wartości które różnią się w jakiś sposób od ustalonych danych. I kluczowe słowo: dane. Czym są dane?

Czym są dane?

Bazy danych sqlTu można odwołać się do intuicji: dana to obiekt, który widzimy, mamy, przetwarzamy lub który w jakikolwiek sposób nam służy. W języku informatyki możemy się umówić, że cokolwiek wczytujemy do programu komputerowego to dana. Program także wypisuje nam dane – są to przetworzone już dane, poddane jakiemuś algorytmowi. A co z bazami danych? W najprostszych programach wczytujemy pojedyncze dane, a my chcemy rozważać całe bazy danych sql i obsługujące je system zarządzania bazami danych. System zarządzania bazą danych jest takim właśnie narzędziem, w którym wczytujemy dane, a następnie przy pomocy języka zapytań segregujemy je w odpowiedni sposób. Jest to rodzaj porządku, może nie w znaczeniu większości, czy mniejszości, jak relacja porządku w matematyce, jednakże według określonego klucza, który to stanowi identyfikację danych w sposób unikatowy. W życiu codziennym spotykamy wiele osób. Może się zdarzyć, że poznamy dwie osoby o tym samym imieniu i nazwisku. Jak możemy je zidentyfikować np. w przychodni zdrowia. Otóż znamy ich PESEL. On jest unikatowy. On jest właśnie tym wspomnianym kluczem.

Bazy danych sql

Wróćmy do porządku. Istotą porządku relacyjnych baz danych jest przedstawienie ich w postaci tabeli. Kiedy tabele są ze sobą w jakiś sposób powiązane tworzy się baza danych. W bazie danych nie ma hierarchii. Wszystkie dane są jednakowo ważne. A wręcz brak danych, występowanie tzw. „null” może burzyć porządek w bazie danych sql. „Null” to nie jest zero, czyli brak. „Null” to w zasadzie nie wiadomo co. Trudno jest łączyć dane, kiedy występuje taka nieznana wartość. Niektóre systemy zarządzania bazą danych, na przykład Microsoft Access mają wbudowaną możliwość tworzenia kwerend. Jest to nic innego jak zapytanie. Nie musimy jednak znak języka zapytań, by pracować na informacjach. Jest to w pewien sposób zautomatyzowane. To tak ogólnie o systemach zarządzania bazami danych i wszystkim co ich dotyczy. Jest to stosunkowo nowa terminologia, ponieważ pierwsze takie systemy pojawiły się pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Funkcjonowały w turystyce oraz w bankowości. Relacyjny systemy baz danych wprowadziły istną rewolucję i służą do dziś.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here