Wypowiedzenie umowy o pracę

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, gdy roztajemy się z jednym stanowiskiem, a witamy z drugim. Powodów do zmiany pracy może być wiele. Czujemy, że powinniśmy się rozwijać, a stoimy w miejscu, chcemy więcej zarabiać itp. Powodem może być również zmiana miejsca zamieszkania albo zmiana zawodu, który chcemy wykonywać.

Czasami zdarza się jednak tak, że zmiana miejsca pracy jest konieczna nie z naszego wyboru. Może przyjść taki dzień, kiedy pracodawca podejmie decyzje o zakończeniu współpracy z nami. On również powodów może mieć mnóstwo. Może konieczna być redukcja etatów bądź dział, w którym pracujesz jest w likwidacji. Niezależnie od powodu, z jakiego zostajemy pozbawieni swojego stanowiska, musimy pamiętać o swoich prawach. Historia zna niejeden przypadek, gdzie ktoś bardzo lubił swoja prace, był do niej przywiązany i nagle nastąpiła ta nieprzyjemna wiadomość-wypowiedzenie umowy o pracę.

Emocje, jakie towarzysza nam przy takich nowinach z pewnością nie można zaliczyć do przyjemnych. Rozgoryczenie, złość, strach, niekiedy rozpacz, to tylko niektóre z rzeczy, które możemy czuć. W tych ciężkich chwilach warto zachować zimną głowę. Trzeba pamiętać, że mamy swoje prawa, które jasno opisuje prawo pracy. Należy nam się odpowiednie długi okres wypowiedzenia, nie kiedy odprawa. Prawo pracy jest to lektura obowiązkowa, która powinien każdy przeczytać. Ba! Nauczyć się na pamięć! Znajomość kodeksu pracy wielu ludziom zmieniłaby życie na lepsze. Niestety często zdarza się tak, że nieuczciwy pracodawca żeruje na naszej nieznajomości swoich praw w pracy.

Ciągłe nadgodziny brak możliwości urlopu… brzmi znajomo? Jeśli tak, to najwyższy czas zapoznać się bliżej kodeksem pracy. Świadomość tego, co nam się należy, ile i co może od nas wymagać pracodawca, powinno być pierwszym krokiem przed rozpoczęciem pracy. Nasza czujność już od momentu podpisywania umowy powinna być szczególnie wyostrzona. Umowę przeczytajmy dokładnie i starannie. Nie pomijajmy tekstu napisanego drobnym maczkiem, nie od dziś wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. Ważną rzeczą jest świadomość, jaki rodzaj umowy nam się należy za dany rodzaj pracy jakiej, się podejmujemy. Częstym procederem praktykowanym przez pracodawców jest propozycja umowy zlecenie albo dzieło. Prawo pracy również takie przypadki jasno wyjaśnia. Są zawody, w których współpraca miedzy zleceniobiorca, a zleceniodawca jest możliwa na podstawie umowy zlecenie i jest to jak najbardziej w porządku. W innych przypadkach prawo pracy jasno określa, kiedy koniecznie jest zawarcie umowy o prace. Znajomość tego przyniesie nam wiele profitów, jakie niesie ze sobą umowa o prace w porównaniu np. z umową o dzieło.

Ok jak podpisanie umowy mamy za sobą, zaczynamy prace. Mamy grafik mamy listę zadań, mamy goniące nas terminy. W codziennej rutynie i gonitwie za targetami również prawo pracy jest naszym serdecznym przyjacielem. Każdy z nas- pracowników, ma takie same prawa. Ściśle określone dni urlopowe, opieka nad dzieckiem, kwestia zwolnienia lekarskiego. To tylko garstka rzeczy, które reguluje prawo pracy.

Pamiętajmy o ważnym fakcie. Nasze prawa, nie kończą się z dniem dostania informacji, że wypowiedzenie umowy o pracę czeka na nas na biurku. Tak samo, jak przy rozpoczęciu pracy, jak i przy zakończeniu, bądźmy świadomi co nam się należy. Prawo pracy pracodawca, jak i pracownik jest zobowiązany respektować przez cały okres zatrudnienia. Od momentu podpisania umowy do momentu podpisania wypowiedzenia, a nawet dłużej, bo okres wypowiedzenia oraz jego warunki również są określone czarno na białym.

Jeśli podejrzewamy pracodawcę o nie przestrzegania kodeksu pracy. Czujemy, że nasze prawa są łamane, ale nie jesteśmy pewni czy nasze obawy mają podstawy ku temu, nie martwmy się. Nie jesteśmy z tym problemem sami. Idealnym rozwiązaniem będzie udanie się na konsultacje z kimś kompetentnym w tej kwestii. Jak kogoś takiego znaleźć? Możemy posłużyć się internetem w tej kwestii, wpisując w wyszukiwarkę frazę: „adwokat prawa pracy„.

Znajdując odpowiedniego prawnika, przejście przez wszystkie sytuacje, związane z prawem pracy będą o wiele przyjemniejsze oraz mniej stresujące, a doświadczenie jakie zdobędziemy przy takiej współpracy, będzie bezcenne.

Źródło: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here