Po co wykonywane są pomiary środowiskowe?

0
2022

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2011 roku określa, kiedy pracodawca musi wykonywać pomiary środowiskowe. Służą one określeniu, czy w zakładzie pracy istnieją czynniki szkodliwe dla zdrowia. Po przeprowadzeniu badań pracodawca ma obowiązek udostępnić wyniki pracownikom, by każdy mógł się z nimi zapoznać i by był świadomy, jakie konsekwencje wiążą się z pracą w określonym środowisku.

Na czym polegają badania środowiskowe?

Podczas badań środowiskowych sprawdza się kilka parametrów:

Najwyższe dopuszczalne stężenie to inaczej średnia stężenia, jaka ma wpływ na organizm pracownika przy zachowaniu ośmiogodzinnego systemu pracy. Przebywanie kilka godzin non stop w otoczeniu szkodliwych substancji może wywierać wpływ na zdrowie i życie pracownika.

Najwyższe dopuszczalne stężenie chwilowe dotyczy pracy kilkuminutowej – nawet jeśli pracownik ma wówczas kontakt ze szkodliwym czynnikiem, to może być tak, że kilka minut to zbyt krótki czas, by substancja oddziałała w jakikolwiek sposób na jego organizm. Wówczas uznaje się, że wartość stężenia nie powoduje negatywnych skutków.

Najwyższe dopuszczalne stężenie pułapowe dotyczy wartości, które są na tyle szkodliwe dla zdrowia pracownika, że nie może on pracować w takich warunkach.

Kiedy przeprowadza się badania środowiskowe?

Tego typu badania muszą być przeprowadzone zazwyczaj w kilku sytuacjach:

  • Gdy skutkiem działania firmy jest przedostawanie się zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do powietrza atmosferycznego. Wówczas trzeba regularnie wykonywać badania i pomiary emisji zanieczyszczeń. Jest to ważne nie tylko ze względu na troskę o zdrowie pracowników, ale też przez rozporządzenia o ochronie środowiska.
  • Gdy skutkiem działania firmy jest hałas, który w jakikolwiek sposób może wpływać na środowisko naturalne. Sprawdzanie hałasu i drgań pozwala też określić, czy mają one jakikolwiek wpływ na zdrowie pracownika.
  • Gdy przedsiębiorstwo do pracy używa pól elektromagnetycznych. Pracodawca ma obowiązek sprawdzić, czy działanie wynikające z używania pola nie wpływa negatywnie na organizmy osób, które je obsługują.
  • Gdy skutkiem działania przedsiębiorstwa jest wytwarzanie ścieków bytowych i przemysłowych; wówczas przedsiębiorca ma obowiązek zlecać analizę fizyko-chemiczną takowych ścieków
  • Gdy skutkiem działania przedsiębiorstwa jest wytwarzanie odpadów oraz osadów ściekowych, które mogłyby mieć wpływ na środowisko

Dodatkowo do pomiarów środowiskowych zalicza się też wszelkie pomiary związane z kontrolą ilości bakterii w wodach pitnych. Wówczas przeprowadza się analizę fizyko-chemiczną, która pozwala określić, czy woda jest bezpieczna dla człowieka.

Warto pamiętać, że wykonywanie pomiarów środowiskowych jest obowiązkowe – za nieprzestrzeganie prawa przedsiębiorcy mogą grozić poważne konsekwencje, w tym duże kary grzywny. Pamiętaj, że to, jakie szkodliwe czynniki wytwarza twoje przedsiębiorstwo ma wpływ nie tylko na życie pojedynczych pracowników, ale też na całe środowisko – a więc również na ciebie.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał dzięki uprzejmości właścicieli firmy TeamPrevent Poland.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here