księgowa

Sporo osób podejmując edukację w kierunku księgowości zastanawia się czy pracując w profesji, zajmującej się na co dzień finansami, samemu można dobrze zarobić? Dzisiaj jednak postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości z tym związane. Co ma wpływ na wysokość wynagrodzenia osoby będącej na stanowisku księgowego, a także jak wyglądają zarobki na różnych szczeblach zawodowych. Być może będzie Cię to w stanie przekonać do spróbowania swoich sił w takim zawodzie? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/ksiegowy-ile-zarabia/

Co ma wpływ na wysokość wynagrodzenia osoby zajmującej się księgowością?

Wysokość naszego wynagrodzenia będzie zależała przede wszystkim od od stażu, doświadczenia, a także konkretnej firmy w której pracujemy. Nieco inaczej sprawa będzie wyglądała w dużej korporacji, która operuje milionowymi obrotami niż w małym rodzinnym przedsiębiorstwie. 

Na Twoje zarobki wpływ ma również sama pozycja w firmie, stanowisko czy szczebel zawodowy na którym jesteś. Inaczej wyglądać będzie wynagrodzenie młodszego księgowego, a inaczej dyrektora finansowego. Inaczej wynagradzani będą również księgowi z różnych części kraju. Zdecydowanie więcej zarobią osoby zatrudnione w Warszawie, a inaczej te pracujące w biurze księgowym w małym mieście .

Ile wynosi mediana zarobków w Polsce? 

W naszym kraju przeciętny księgowy zarabia około 4570 zł brutto. Jest to jednak mediana zarobków, która oznacza, że połowa z przedstawicieli tego zawodu zarabia w granicach od 3730 zł do 5710 zł. 

Pozostali księgowi dzielą się na dwie ćwiartki. Jedne 25% zarabia najmniej, ponieważ 3730 zł i mniej. Kolejne 25% zarabia najwięcej w kraju i są to zarobki powyżej 5710 zł. 

Wszystkie podane powyżej kwoty są to kwoty brutto. Podane są one w rozliczeniu miesięcznym. Są one znacznie uśrednione, ponieważ uwzględniają one różne rodzaje zatrudnienia i szczeble zawodowe księgowych.

Zarobki księgowego w zależności od posiadanego szczebla zawodowego

Zarobki wyglądają różnie w zależności od szczebla zawodowego. Wyodrębnić możemy kilka z nich. Będą to: 

młodszy księgowy  w mniejszych firmach: 3400 – 5700 zł, w większych firmach: 3700 – 6500 zł.

samodzielny księgowy – w mniejszych firmach: 6400 – 8700 zł, a w większych do 7700 – 10500 zł.

główny księgowy – w mniejszych firmach: 11500 – 16500 zł. Większe odpowiednio wyżej – 16500 – 21000 zł.

dyrektor finansowy – na takie stanowisko możemy liczyć tylko w największych firmach w kraju. Na takim stanowisku możesz zarobić nawet 17500 – 33000 zł. 

Zobacz też: http://www.escargot.pl/ksiegowy-praca-etacie-wlasna-dzialalnosc-gospodarcza/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here