Współczesny przedsiębiorca, który prowadzi własną działalność gospodarczą musi posiadać wiedzę na różne tematy. Wydaje się to koniecznie chociażby ze względu na to, że rząd wprowadza nowe regulacje prawne, które mają bezpośrednie przełożenie na to jak należy postępować podczas rozliczeń finansowych.
Oczywiście poszczególne mechanizmy mogą różnić się od siebie w zależności od tego, w jakim kraju są wprowadzane jednak jest jedno takie narzędzie, które cieszy się coraz większą popularnością. Mamy tutaj na myśli nic innego jak mechanizm podzielonej płatności znany również jako split payment. Tym osobom, które po raz pierwszy spotykają się z tym pojęciem może teraz nasuwać się pytanie czym właściwie ono jest i na czym polega? Cóż, mimo, iż samo pojęcie może brzmieć nieco skomplikowanie to w istocie jest to bardzo prosty mechanizm. Najprościej można go zatem opisać jako rozwiązanie pozwalające na pewnego rodzaju dzielenie płatności za sprzedaż czy też usługi.
W praktyce wygląda to więc tak, że kiedy realizowana jest jakaś transakcja to płatność za nią dzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich trafia na konto osoby sprzedającej natomiast druga kierowana jest bezpośrednio na specjalny rachunek. Kluczowa wydaje się tutaj właśnie ta druga część, która dotyczy tej części, jaka jest należna budżetowi państwa z tytułu podatku VAT. Dzięki takiej automatyzacji do minimum zostaje zmniejszony kontakt przedsiębiorcy z tymi środkami co z kolei znacząco minimalizuje ryzyko wszelkich nadużyć w dziedzinie podatkowej.
Trzeba także pamiętać o tym, że na każdym takim nielegalnym działaniu tracimy właściwie my wszyscy. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że to właśnie z budżetu państwa realizowane są najważniejsze zadania społeczne. Każde zatem działanie uszczuplające państwowe dochody sprawia, że w konsekwencji mniejsze środki mogą być przeznaczone na ochronę zdrowia, bezpieczeństwo czy też transport. W końcowym rozrachunku więc śmiało możemy pokusić się o stwierdzenie, że na wprowadzeniu mechanizmu split payment zyskają nie tylko przedsiębiorcy, lecz także wszyscy obywatele danego kraju.