RRSO

Świat finansów pełen jest z pozoru skomplikowanych pojęć, które są niezrozumiałe dla kredytobiorców oraz osób niezainteresowanych bankowością. Jednym z nich jest RRSO, które zawsze pojawia się podczas omawiania kredytu przez pracownika banku oraz w rozmaitych reklamach produktów finansowych. W tym artykule razem ze specjalistami kredytowymi Habza Finanse wyjaśnimy Ci, czym jest RRSO, na czym polega i jak należy je rozumieć w poszczególnych ofertach kredytowych.

Co to znaczy RRSO?

RRSO to skrót od słów Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Obejmuje ona wszystkie opłaty i koszty poniesione przez kredytobiorcę w celu uzyskania kredytu. Według panującego prawa banki oraz firmy pożyczkowe są zobowiązane do tego, aby ujawnić nie tylko oprocentowanie zobowiązania, ale także wszelkie dodatkowe koszty, które zostaną dodane do kapitału i oprocentowane. Wiedząc, na czym polega RRSO i w jaki sposób się je oblicza będziesz mógł bez większego problemu zweryfikować, czy dana oferta pożyczki lub kredytu https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsolidacyjny/ jest opłacalna.

Jak wiadomo, w reklamach większość ofert prezentuje się bardzo atrakcyjnie, jednak jeśli dokładnie przyjrzymy się parametrom takim jak RRSO, to okazuje się, że dane zobowiązanie jest stosunkowo drogie. Stawkę RRSO zawsze oblicza się w ten sam sposób, biorąc średnią złożoną stopę procentową w całym okresie kredytowania, dzięki czemu można łatwo i szybko porównać kilka ofert banków.

W przypadku kredytów hipotecznych wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania składa się ze stopy procentowej kredytu, biorąc pod uwagę odsetki, ubezpieczenie kredytu i niektóre koszty zamknięcia kredytu. Wysokość RRSO podawane jest w ujęciu jednego roku, jednak w dużej mierze daje realny pogląd na to, jakie koszty trzeba będzie ponieść, decydując się na daną ofertę.

Jak obliczyć RRSO?

Obliczanie RRSO nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Mowa tu w szczególności o kartach kredytowych, które mają elastyczne terminy spłaty oraz inny sposób naliczania odsetek niż tradycyjne kredyty. Jeśli nie jesteś związany z branżą bankową, to samodzielne obliczanie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania może być dla Ciebie bardzo skomplikowane.

Na szczęście w internecie można znaleźć wiele kalkulatorów, które zajmą się tym zadaniem za Ciebie. Wystarczy, że podasz kilka informacji na temat kredytu lub pożyczki a kalkulator samodzielnie obliczy, ile wynosi RRSO zobowiązania. Możesz też skorzystać z tego wzoru: RRSO = oprocentowanie % + prowizja % x okres kredytowania (rok/miesiąc) + opłaty dodatkowe x 12

RRSO 0% – czy to możliwe?

Każdy kredytobiorca chciałby oddać do banku tyle pieniędzy, ile w rzeczywistości pożyczył. Coraz częściej można spotkać się z ofertami produktów finansowych, które zapewniają, że RRSO wynosi 0%. Jest to możliwe i wiele firm stosuje tego typu promocje, aby np. przyciągnąć nowych klientów. W ostatnim czasie popularne stały się karty kredytowe 0%, jednak w tym przypadku czas promocji jest ściśle określony – może on wynosić 3 miesiące, a nawet kilka lat.

Aby zachować promocyjne warunki, ważne jest, aby dokonywać wszystkich płatności w terminie – w przeciwnym razie warunki promocji 0% mogą zostać zerwane. Jeśli chodzi o zakupy ratalne, to raty 0% są szczególnie popularne w internecie na serwisach sprzedażowych. Łatwo jest sprawdzić, czy oferta rzeczywiście zakłada raty 0%. Jeśli podczas dokonywania zakupów na raty, firma oferuje raty 0%, ale ich RRSO jest wyższe niż 0%, oznacza to, że do oferty zostały doliczone ukryte koszty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here