Rozwód

Rozwód to bardzo przykra, niekiedy kłopotliwa i problematyczna sytuacja. Wielu ludzi, którzy pragną podążać własna drogą nie potrafi dogadać się w podstawowych sprawach, jak również dojść do wspólnego postanowienia. Bywa, iż rozprawy sądowe ciągną się długi czas, a ich przebieg jest bardzo nerwowy i nieoczekiwany. Zatem ile trwa rozwód? Czy warto zatrudnić adwokata do tego rodzaju rozprawy sądowej? Jaki jest jego zakres obowiązków?

Czym jest rozwód z prawnego punktu widzenia?

Rozwód to najprościej ujmując rozwiązanie więzów małżeńskich na drodze sądowej, na żądanie jednego lub obojga współmałżonków. Proces ten może przebiegać w sposób łagodny, a podczas niego żadne ze stron nie orzeka o winie. Tego rodzaju czynności określane są mianem rozwodu za porozumieniem stron. Nie zawsze jednak dochodzi do pełnego porozumienia, a w takiej sytuacji jedno ze współmałżonków oskarża drugiego – widząc w jego zachowaniu winę rozpadu pożycia małżeńskiego.

Uznaje się, że rozwód to całkowity rozpad pożycia małżeńskiego i stosunków jego uczestników w aspekcie fizycznym, psychicznym, uczuciowym czy gospodarczym.

Ile trwa rozwód?

Rozwód w Katowicach to proces, którego okres trwania zależy od wielu czynników. Głównym z nich jest orzekanie o winie lub sprawa za porozumieniem stron. Drugie z rozwiązań zazwyczaj kończy się na pierwszym procesie, a długość samego posiedzenia wynosi 30 – 60 minut. Długość rozwodu zależna jest ponadto od wielu innych elementów, którymi są przede wszystkim:

– dostęp do zbiorów orzeczeń sadowych i wszelkich pomocnych dokumentów,
– doświadczenie kancelarii prawnej oraz prawnika,
– danych GUS,
– itp.

Podczas postępowania rozwodowego możliwe jest skrócenie całego procesu, jak również stosunkowo długie wydłużenie go. Powodem, który może pomóc w szybkim przebrnięciu przez sprawę jest m.in. brak wspólnego potomstwa do wychowania, zgodność w podziale majątkowym, dokumenty o rozdzielności majątkowej.

W przeciwnym razie można spodziewać się kilku rozpraw, które stają się kłótnią, nieporozumieniem i przynoszą wiele nerwów i stresu. Czynnikami powodującymi przedłużenie całego procesu są przede wszystkim: orzeczenie o winie z która nie zgadza się druga strona, niezgodność dotycząca opieki nad nieletnimi dziećmi, stałe rozszerzanie dokumentów dowodowych, itp.

Czy warto zatrudnić adwokata podczas rozprawy rozwodowej?

Adwokat rozwód w Katowicach to osoba, która pomoże skompletować wszelkiego rodzaju dokumenty rozwodowe. Ponadto przedstawi wszystkie prawne zasady postępowania, reguły i statystyki prowadzonych procesów. Pomoc fachowca podczas rozpadu małżeństwa może być wielopoziomowa, a do najważniejszych zadań specjalisty zalicza się:

– doradztwo prywatne,
– sporządzanie różnorodnych pism sądowych i innych dokumentów,
– tworzenie pozwu,
– reprezentowanie przed sądem swoich klientów,
– wsparcie merytoryczne,
– wiele innych.

Zatrudnienie specjalisty od rozwodów pomoże ominąć wiele przeszkód, jak również w sposób zgodny z prawem sporządzić wszelkiego rodzaju dokumenty. Pomoc adwokata warto uwzględnić na samym początku działań, jeszcze przed sporządzeniem pozwu. Zwiększa to szansę na wygranie procesu, a sam adwokat uczestniczy w negocjacjach i mediacjach stron.

Co warto uwzględnić podczas tworzenia pozwu o rozwód?

W piśmie, którym jest pozew o rozwód powinno znaleźć się kilka podstawowych elementów. Podczas tworzenia dokumentów warto zwrócić uwagę na:

– wniosek o rozwiązanie małżeństwa,
– dane obydwu stron,
– wniosek uwzględniający sposób i metody korzystania ze wspólnego mieszkania, domu, lokum, po zakończeniu sprawy rozwodowej,
– wniosek o sprawowanie władzy rodzicielski niepełnoletnich, wspólnych potomków, ustalenie praw rodzicielskich,
– pisemne uzasadnienie decyzji o trwałym rozpadzie,
– dowody potwierdzające winę rozwodu – przy rozprawie o winie,
– pozostałe wnioski i dokumenty dotyczące opłat – np. zwolnienie z kosztów sądowych lub przerzucenie ich na jednego ze współmałżonków,
– aktualne odpisy aktu małżeństwa,
– akty urodzenie dzieci,
– wiele innych.

Źródło: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/adwokat-katowice/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here