Rozpoczęcie biznesu na zasadach franczyzy

Czy masz trochę zaoszczędzonych pieniędzy i myślisz o założeniu firmy, ale nie masz wcześniejszego doświadczenia w przedsiębiorczości? Być może najlepszą opcją, jest zostanie franczyzobiorcą odnoszącej sukcesy marki. Poniżej dowiesz się, co trzeba zrobić, aby założyć franczyzę i jakie korzyści płyną z wejścia do tej rozwijającej się na całym świecie branży.

Co trzeba zrobić, aby otworzyć franczyzę?

Franczyza jest formą działalności gospodarczej polegającej na dystrybucji produktów lub usług na warunkach określonych w umowie pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą. W zamian za know-how przedsiębiorca musi uiścić opłatę franczyzową za otwarcie biznesu. Na ogół franczyzodawca pobiera opłaty licencyjne i fundusz reklamowy, który jest przeznaczony na finansowanie reklamy marki i jest pobierany od jednostek franczyzowych. Mogą być również pobierane inne opłaty, np. procenty od sprzedaży produktów. W niektórych przypadkach dochodzi do tego jeszcze opłata licencyjna. Pierwszym krokiem do otwarcia franczyzy jest sprawdzenie, czy wybrana sieć posiada odpowiednie licencje i jest godna zaufania. http://pgf-cefarm-lublin.pl/

Swoboda ustalania cen

Definicja cen zależy w głównej mierze od sieci. Często zdarza się, że istnieje „cena taryfowa” dla całego terytorium kraju. W niektórych przypadkach jednak wartość naliczana za produkty zależy od lokalizacji i zmienia się w zależności od kosztów produkcji w każdym państwie. Istnieją również sieci, które działają na zasadzie cen sugerowanych, gdzie przedsiębiorca może przyjąć dowolną cenę, lub pobierać większe opłaty.

Obowiązki franczyzobiorcy

Stając się franczyzobiorcą, musisz wiedzieć, że będziesz musiał przestrzegać zestawu zasad i standardów określonych przez firmę macierzystą w odniesieniu do obsługi klienta, działań, świadczenia usług itp. Przedsiębiorca musi być dostosowany do standardów całej sieci. http://pgf-cefarm-lublin.pl/

Zalety i wady bycia franczyzobiorcą

Główną zaletą otwarcia franczyzy jest to, że Twój biznes będzie częścią udanego systemu, który może Cię wesprzeć, aby zmniejszyć szanse na niepowodzenie. Ponadto, będziesz miał korzyści z posiadania zespołu roboczego i synergii marki, większej widoczności przy mniejszych inwestycjach w reklamę, wsparcie techniczne, będziesz mógł korzystać z badaniami technologicznych i rynkowych opracowanych przez firmę macierzystą. Z drugiej strony, główną wadą jest konieczność pracy w zespole. Wielu przedsiębiorców lubi działać na własną rękę, a to nie jest możliwe w przypadku franczyzy. Kiedy rozpoczynasz działalność franczyzową, koszty rozpoczęcia działalności są zazwyczaj wyższe niż te, które ponosisz, rozpoczynając własną działalność gospodarczą. Również zgodnie z umową franczyzy, franczyzodawca może mieć prawo do zakupu i rozwiązania umowy franczyzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here