Kim jest radca prawny i w jaki sposób może pomóc

Wielu ludziom wydaje się, że prawnik to nazwa konkretnego zawodu. W rzeczywistości prawnikiem nazywa się osoby o różnych kompetencjach, inne zadania powierza się prokuratorowi, inne zaś adwokatowi czy radcy prawnemu. Kim jest radca prawny i jakie warunki należy spełnić, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie?

Kim jest radca prawny?

Radcą prawnym nazywa się osobę po studiach prawniczych oraz odbyciu aplikacji radcowskiej. Radca może reprezentować swojego klienta przed sądem, wyjątkiem są sprawy karne, w których nie może pełnić roli obrońcy.

Radca prawny może być zatrudniony przez przedsiębiorcę na etat, wówczas zazwyczaj pracuje na podstawie umowy o pracę. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przedstawiciel tego zawodu działał w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, może zatem wybrać rozwiązanie, które bardziej mu odpowiada lub generuje wyższy dochód.

Co należy do obowiązków radcy prawnego?

W zakres kompetencji radcy prawnego wchodzi między innymi udzielanie porad prawnych. Dodatkowo zajmuje się on sporządzaniem opinii oraz aktów prawnych. Radca może zajmować się kompleksową obsługą prawną przedsiębiorstw, wówczas do jego zadań należy przygotowanie wszystkich umów, instrukcji czy regulaminów.

Warto podkreślić, że osoba będącą radcą prawnym nie może pełnić funkcji obrońcy w sądzie w przypadku spraw karnych. W sytuacji, gdy potrzebny jest obrońca konieczne może okazać się zatrudnienie adwokata. W pozostałych sprawach sądowych radca może reprezentować swojego klienta.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Podstawą do rozpoczęcia pracy w zawodzie radcy prawnego jest skończenie studiów prawniczych. Kolejnym etapem jest ukończenie aplikacji radcowskiej, po której należy przystąpić do egzaminu. Kiedy wspomniane warunki zostaną spełnione kandydat na prawnika składa ślubowanie. Ostatecznym warunkiem rozpoczęcia pracy w zawodzie jest wpisanie na listę radców prawnych.

Rozpoczęcie pracy w zawodzie radcy prawnego wymaga wielu lat nauki, jest to zatem profesja zarezerwowana dla osób pracowitych, inteligentnych i zdeterminowanych by związać swoje życie z prawem. Na szczęście lata nauki z czasem przynoszą korzyści, gdyż dobry radca prawny może liczyć na zarobki na wysokim poziomie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here