Psychologia pozytywna

0
514

W psychologii wyodrębnia się wiele nurtów, a każdy z nich posiada własną interpretację dotyczącą mechanizmów kierującym zachowaniem człowieka. W każdym nurcie można także wyróżnić inne metody terapeutyczne – inaczej z pacjentem będzie pracował behawiorysta, inaczej zaś psycholog opierający się na psychoanalizie. Behawioryzm skupia się na tym, co tu i teraz, jednak głównie chodzi o to, by „naprawiać” problem, bez głębszej analizy powodów jego powstania. Z kolei psychoanaliza koncentruje się na przeszłości i stara się powiązać obecne problemy ze zdarzeniami, które miały miejsce nawet kilkadziesiąt lat temu. Istnieją jeszcze inne nurty, dziedziny i odłamy psychologii – można by było wymieniać bez końca. Warto jednak zapoznać się z psychologią pozytywną, która cieszy się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem. Jak sama nazwa wskazuje – skupia się ona na pozytywnych aspektach ludzkiego życia.

Główne postulaty psychologii pozytywnej

  1. Przedmiotem naukowym powinna być pozytywna strona życia ludzkiego
  2. Nacisk na eksponowanie pozytywnej strony funkcjonowania człowieka, np. przyjemne doznania, mocne strony i możliwości rozwoju, zamiast skupianie się na deficytach i zaburzeniach.
  3. Dążenie „do”, zamiast „od” – zamiast skupiać się na tym, co doprowadza do odczuwania negatywnych emocji/doświadczeń należy szukać czynników, które sprawiają, że czujemy się lepiej i dążyć do ich rozwoju. Nie należy przy tym zapominać o tym, co pogarsza stan życia, jednak większy nacisk położyć na szukanie jego zalet i źródła szczęścia indywidualnego dla każdej jednostki.
  4. Osiągnięcie satysfakcji życiowej jest możliwe dzięki rozwijaniu i maksymalizacji doświadczeń pozytywnych nawet jeśli doświadczamy jednocześnie doświadczeń negatywnych.
  5. Psychologia pozytywna dotyczy zarówno osób z zaburzeniami (zachowania, emocjonalnymi itp.), jak i zdrowych.
  6. Dążenie do polepszenia jakości życia człowieka
  7. Życie zawsze może być piękniejsze/łatwiejsze/pełniejsze – trzeba tylko to dostrzec. Zamiast tkwić w martwym punkcie i przejmować się tym, co było, należy ruszyć do przodu i wyobrazić sobie, jak może być.
  8. Psychologia pozytywna jest „dopełnieniem” dotychczasowej psychologii skupiającej się głównie na chorobach/zaburzeniach i powodach ich wystąpienia – należy „naprawiać” deficyty, ale jednocześnie konieczne jest przedstawienie pozytywnej strony życia i właśnie tą sferę rozwijać.

Psychologia obejmuje tak wiele aspektów ludzkiego życia, że zazwyczaj konieczne jest odpowiednie połączenie różnych nurtów i metod. To, który z nich będzie przeważał, a który będzie jedynie uzupełnieniem zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i w każdym przypadku stosunek ten będzie inny. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://stylandia.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here