Przyciemnianie szyb w samochodzie

0
1818

Dlaczego niektóre samochody mają przyciemnione szyby?

Samochody z przyciemnionymi szybami bardzo często kojarzone są przez postronne osoby z mafią i środowiskiem przestępczym. W powszechnej opinii takimi samochodami mogą jeździć także osoby posiadające status VIP. Tymczasem przyciemnione szyby są obecnie elementem fabrycznego wyposażenia bardzo szerokiej grupy samochodów wszystkich popularnych marek. W praktyce mają one jednak nieco inne znaczenie. Otóż ciemniejszy kolor szyb sprawia, że do wnętrza pojazdu trafia zdecydowanie mniej promieni słonecznych, dzięki czemu samochód aż tak się nie nagrzewa. Dodatkowo przyciemnione szyby są także trudniejsze do wybicia, dzięki czemu możemy uchronić się przed ewentualnym włamaniem. Na tego tupu zabieg kosmetyczny w samochodzie często decydują się także osoby, które cenią sobie swoją prywatność i nie lubią kiedy inni zaglądają im do środka auta.

Czy przyciemnianie szyb jest zgodne z prawem?

Z punktu widzenia przepisów prawa ograniczenia związane z przyciemnianiem dotyczą szyby przedniej czołowej oraz przednich szyb bocznych. W tym przypadku należy zastosować określoną przepustowość świetlna, która dla szyby czołowej wynosi 75%, natomiast szyb bocznych 70%. W przypadku pozostałych szyb istnieje możliwość swobodnego przyciemniania pod warunkiem, że samochód wyposażony jest w dwa lusterka boczne.

Sposoby na przyciemnienie szyb

Pierwszym sposobem na przyciemnianie szyb w samochodzie jest naklejenie specjalnej formy. Wielu użytkowników decyduje się na samodzielne przeprowadzenie zabiegu za pomocą materiałów dostępnych w sklepach motoryzacyjnych. Czynność czasem może okazać się zbyt skomplikowana dlatego lepszym pomysłem może okazać się udanie się w tej sprawie do serwisu.  Nowocześniejszym sposobem wydaje się jednak być przyciemnienie szyby w piecu polegające na metalizacji szkła tlenkiem tytanu. W tym przypadku stopień zaciemnienia uzależniony jest od ilości użytej substancji. Według opinii specjalistów tego typu metoda jest zdecydowanie trwalsza niż tradycyjne foliowanie. Dodatkowo powłoka lepiej odbija ciepło, nie ulega zarysowaniom, a w nocy rozświetla delikatnie widok podobnie jak w przypadku okularów fotochromowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here