Kasowy PIT

Obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek PIT od wystawionych faktur, które nie zostały jeszcze opłacone przez kontrahentów, stanowi dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych początkujących i nie mających zbyt dużych oszczędności poważny problem i wyzwanie. Tego typu trudności może jeszcze potęgować wydłużony termin płatności faktur, co w konsekwencji niejednokrotnie stanowi przyczynę niezwykle poważnych tarapatów finansowych. Remedium na tego typu bolączki ma być kasowy PIT. Czym dokładnie wyróżniać ma się to rozwiązanie? Objaśniamy to w niniejszym poradniku.

Rozliczanie PIT – obecnie obowiązujące zasady

W tym momencie, zgodnie z obowiązującymi zasadami, każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do rozliczania podatku PIT poprzez skorzystanie z tak zwanej metody memoriałowej, która jest szczegółowo określona w art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Znajduje się tam zapis mówiący o tym, że za datę powstania przychodu uznawany jest dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego bądź wykonania usługi a także częściowego jej wykonania. Przepisy wskazują także, że przychód powstaje nie później niż w dniu wystawienia faktury bądź uregulowania należności.

Tak brzmiące przepisy stanowią dla wielu przedsiębiorców prawdziwe utrapienie. Chodzi o to, że przedsiębiorcy są w świetle prawa zobowiązani do tego, by w sposób regularny płacić podatki za przekazane klientom towary i zrealizowane usługi, za które jeszcze nie otrzymali środków finansowych. Rozwiązaniem tego typu problemów ma być jednak tzw. kasowy PIT. 

Wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych poznaniem szczegółowych informacji na temat specyfiki kasowego PIT oraz możliwego terminu wejścia w życie rozwiązań prawnych w tym zakresie zachęcamy do zasięgnięcia rzetelnych informacji na https://pragmago.pl/porada/kasowy-pit-dla-przedsiebiorcow-wszystko-co-o-nim-wiemy/.

Kasowy PIT – od kiedy ma obowiązywać, jakie są założenia tego rozwiązania?

Jakie rozwiązania przewiduje tzw. kasowy PIT? Zgodnie z zapowiedziami, ma on oznaczać, że podatnik będzie mógł zapłacić należny podatek dochodowy do urzędu skarbowego po uzyskaniu należności od klienta bądź kontrahenta, ale to jeszcze nie wszystko. Dodatkowo, zyska możliwość potrącenia kosztów uzyskania przychodów w dniu, w którym dostanie środki finansowe za otrzymany towar bądź zrealizowaną usługę. W projekcie nowelizacji ustawy jest mowa o jednym wyjątku od tej reguły, który dotyczy odpisów amortyzacyjnych. Mianowicie: możliwe będzie zaliczanie ich do KUP również wtedy, gdy nie zapłacono za amortyzowany środek trwały.

Od kiedy ma zacząć obowiązywać tzw. kasowy PIT? Warto wiedzieć, że do tej pory Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne 23 kwietnia 2024 roku. Aktualny plan zakłada, że rozliczanie PIT z wykorzystaniem nowatorskiej metody kasowej będzie dostępne dla polskich przedsiębiorców stosunkowo szybko, bo już od 1 stycznia 2025 roku – wskazuje na to artykuł 5 projektu ustawy. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here