systemy asekuracji

Branża budowlana cały czas przyciąga do siebie nowych pracowników, ale niestety ma ona to do siebie, że z uwagi na swoją specyfikację często dochodzi w niej do różnego rodzaju wypadków, z których człowiek nie zawsze jest w stanie wyjść obronną ręką. Tych sytuacji trzeba unikać. Kierownikom budowy i właścicielom firm pomagają w tym specjalne zabezpieczenia przed upadkiem na budowie. Na pewno trzeba je mieć, jednakże sama inwestycja w specjalistyczne systemy asekuracji nie jest jeszcze równoznaczna ze skuteczna ochroną pracowników w momencie realizacji zadań. Pracowników trzeba też koniecznie regularnie szkolić. Oni muszą wiedzieć, jak mają postępować i się zachowywać na placu budowy, aby nie szkodzić ani sobie, ani pozostałym współdziałającym z nimi osobom.

Wszyscy pracownicy (bez żadnych wyjątków), którzy trafiają na plac budowy, muszą być więc odpowiednio do tego przystosowani i wyszkoleni. Udział w szkoleniach związanych z pracą na wysokościach powinien być obowiązkowy. Dlaczego? Najlepiej tłumaczy to jeden z akapitów artykułu asekuracja dachu. Wskazuje on wyraźnie na to, że jakość zabezpieczenia nieraz nie ma aż tak dużego znaczenia jak to, by pracownik potrafił z tego zabezpieczenia właściwie i efektywnie skorzystać. A z tym bywa niestety różnie. Nieprzeszkoleni pracownicy w momencie zderzenia się z nieoczekiwaną sytuacją przeważnie zaczynają od razu panikować, co tylko pogarsza ich położenie. Żaden system nie jest w stanie zagwarantować wykonawcom stu procentowego bezpieczeństwa, jeżeli nie jest poprawnie używany.

A to wciąż jeszcze nie wszystko. Jeżeli właściciel firmy zadbał już o pewne podstawy, czyli zainwestował w profesjonalny i sprawdzony system asekuracji, a do tego przeszkolił wszystkich pracowników, którzy mają pracować na wysokościach, teraz pora pomyśleć o dodatkowych elementach ochronnych. Rzeczy takie jak kaski robocze czy szelki wyposażone w robocze liny powinny być podstawą. Każdy pracownik musi mieć dostęp do tych elementów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here