Z czego produkuje się świece

Świece to doskonały sposób na nadanie klimatu w każdym domu. Aromatyczne świece sprawiają, że w pomieszczeniach unosi się przyjemny zapach. Nie każdy jednak wie z czego są wytwarzane. Oto produkty, z których powstają świece.

Świece – zastosowanie

Obecnie w sklepach można znaleźć szeroki wybór świec, także zapachowych. Przyjęło się, że na dobre zagościły one w naszych domach i nie zawsze zastanawiamy się, z czego są produkowane. Warto, jednak znać skład świec, ponieważ może to znacząco wpłynąć na wybór konkretnych produktów, które nie tylko stworzą przyjemny klimat we wnętrzu, ale sprawią też, że powietrze będzie oczyszczone. Oto mniej i bardziej popularne składniki świec.

Parafina i stearyna – podstawowe składniki świec

1. W skład świec wchodzi parafina, uznawana za najtańszą i najbardziej popularną substancję. Powstaje m.in. z ciężkich frakcji ropy naftowej oraz z frakcji smół wylewnych z węgla brunatnego. Dodaje się do niej barwniki, olejki i substancje zapachowe, które odpowiadają za woń, jaka wydzielana jest podczas palenia się świecy.

2. Kolejnym składnikiem świec jest stearyna. To surowiec wytwarzany z tłuszczu wołowego i innych składników pochodzenia zwierzęcego oraz z surowców roślinnych, takich jak np. olej palmowy.

Jakie jeszcze składniki niezbędne są do produkcji świec?

1. W skład świec wchodzi również wosk sojowy. To naturalny produkt, który powstaje z ziaren soi. W trakcie spalania się świeczek powoduje, że nie powstają groźne dla człowieka substancje. Dlatego często wosk sojowy stanowi zamiennik parafiny. Co więcej, kiedy dojdzie do rozlania się gorącego wosku, można go łatwo usunąć przy użyciu wody z mydłem. Tego typu świeczki, właśnie z zawartością wosku sojowego są często dostępne w sklepach. Alternatywą jest użycie innego rodzaju wosku np. Pszczelego.

2. Wosk pszczeli jest produktem pochodzenia naturalnego i nie poddaje się go procesom chemicznym. Uzyskiwany jest od pszczelarzy w efekcie przetapiania plastrów pszczelich. Zaletą użycia wosku jest emisja jonów ujemnych, do której dochodzi w wyniku spalania się świec. Wpływa to pozytywnie na jakość powietrza w pomieszczeniu i świetnie je oczyszcza. Zaletą jest również fakt dłuższego spalania się w porównaniu do innych rodzajów wosku.

Knot – główny element świecy

Knot jest nieodłącznym elementem świecy, który powoduje, że możliwe staje się jej spalanie. Najwyższej jakości jest ten wykonany z bawełny, co wpływa na jakość płomienia. Bawełniany knot zapewnia równomierny i spokojny płomień. Kolejną zaletą jest brak nieprzyjemnego zapachu. Odwrotnie w przypadku, kiedy nie mamy do czynienia z bawełną, ale z innym materiałem.

Obecnie na rynku można znaleźć świece z drewnianym knotem. Ich spalanie powoduje, że pojawiają się dźwięki, podobne do trzaskania drewna w kominku. Tego typu knot również uznawany jest za wartościowy z uwagi na długie spalanie – nawet do kilkunastu godzin.

Świece w stylu EKO

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się naturalne, ręcznie robione świece. Takie ekologiczne produkty zasługują na uznanie m.in. z uwagi na fakt, że nie są toksyczne i nie powstają na bazie modyfikowanych roślin. To częsty wybór osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą. Zaletą jest również oszczędność, ponieważ takie świecie palą się nawet do 50% dłużej od świec np. parafinowych, a w przypadku rozlania wosku można go szybko i bezproblemowo usunąć. Ponadto posiadają niebarwione, naturalne knoty-często bawełniane. Można je kupić w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych. Dlatego, choć cena tego typu świec jest wyższa, jednak ich jakość przemawia za tym, że są to polecane produkty.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Konimpex Chemicals.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here