Wybielanie zębów- metody i przeciwwskazania

Każdy pragnie posiadać piękny uśmiech. By go mieć trzeba mieć zdrowe i białe zęby. W każdej drogerii można kupić pasty wybielające, paski i inne produkty do rozjaśniania zębów, lecz nie są one tak skuteczne jak wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Warto poznać jakie są metody wybielania zębów oraz czy istnieją jakieś przeciwwskazania. 

Walka z przebarwieniami

Przebarwienia zębów nie wyglądają estetycznie. Często są przyczyną nieuśmiechania się. Stopień bieli na zębach różni się u ludzi – niektórzy mają bielsze, inni mniej. Przebarwienia w większości jednak powstają wskutek postępującego wieku pacjenta, z powodu różnych chorób, zażywania antybiotyków, czy preparatów, a także poprzez palenie papierosów, picie kawy i herbaty, nadmierne używanie płynów do płukania ust, czy niewłaściwą higienę jamy  ustnej.

Domowe metody

 Popularnymi domowymi sposobami jest stosowanie past wybielających, żeli
z nakładkami, pasków wybielających. Metody te są najtańsze, lecz efekty ich nie są tak satysfakcjonujące jak metod wybielania w gabinecie. W konsekwencji osoby, którym zależy na bieli zębów i tak odwiedzają stomatologa.
Profesjonalne metody wybielania

 Jeśli potrzebujemy szybkich i dobrych efektów warto wybrać się więc do gabinetu stomatologicznego. Tam wybielą nam żeby jedną z dwóch metod: nakładkową lub laserową.

 Metodę nakładkową stosuje się w domu. Preparat, który ma za zadanie wybielić zęby nakłada się na nakładki, które zostały wykonane indywidulanie w gabinecie. Nakładkę zakłada się na noc przez okres od 10 do 14 nocy. Niestety metoda ta może powodować nadwrażliwość zębów, podrażnienia błony śluzowej, czy zaburzeń w pracy stawu skroniowo-żuchwowego. Metoda ta poprawia kolor zębów o 6 odcieni, a efekty mogą utrzymywać się nawet 3 lata. Nakładkowe wybielanie jest tańsze od wybielania laserem, a wykonana nakładka w większości przypadków może być użyta do kolejnego wybielania.

Kolejna metoda, metoda wybielania przy pomocy lampy Beyond, polega na trzykrotnej aplikacji preparatu wybielającego i oświetlaniu go lampą. Wszystko to trwa podczas jednej wizyty, a zajmuje około 1,5 godziny czasu. Efekt takiego rozjaśniania jest lepszy od rozjaśniania nakładkowego – wybiela zęby nawet o 10 odcieni, jest także skuteczniejsza przy silniejszych przebarwieniach. Efekt utrzymuje się przez podobny okres czasu od 2 do 3 lat. Żeby po zabiegu są jednak bardziej wrażliwe lecz jest mniejsze ryzyko powikłań.

Przeciwwskazania

Nie można wybielić zębów u wszystkich osób. Po pierwsze, by wybielono nam żeby trzeba mieć wyleczone je wszystkie, bez kamienia i próchnicy. Wybielania zębów nie można przeprowadzać u osób poniżej 16 roku życia,  u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią, gdy pacjent ma: ostre przebarwienia, którego nie usunie wybielanie, nasiloną wrażliwość termiczną zębów, alergię na któryś składnik materiałów używanych do wybielania.