Paradontoza - przyczyny, leczenie i zapobieganie

Paradontoza jest poważnym schorzeniem dziąseł, które może doprowadzić do wypadania zębów. Wywołują ją bakterie. Jeśli chcemy mieć zdrowe zęby, musimy o nie odpowiednio i regularnie dbać. Jakie są przyczyny, jak powinno się jej zapobiegać i jak leczyć?

Przyczyny

 Paradontoza w większości przypadków pojawia się na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Zapalenie może wystąpić także jako powikłanie białaczki, następstwo alergii, skutek uboczny przyjmowania niektórych leków, z powodu niedoboru witaminy C, palenia tytoniu, picia alkoholu, czy zmian hormonalnych podczas okresu ciąży. U starszych osób może pojawić się wskutek niedopasowanej protezy.

Pierwsze oznaki paradontozy

 Pierwszym symptomem paradontozy jest krwawienie dziąseł. Najczęściej wskazuje to na stan zapalny. Zapalenie z kolei wywołują bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej. Jeśli zęby nie są dostatecznie myte płytka się nawarstwia i powoduje zapalenie, które oprócz dziąseł może objąć także zęby, kości szczeki i żuchwy. Może to doprowadzić nawet do potrzeby usunięcia zdrowych zębów.

 Do kolejnych objawów zapalenia dziąseł zalicza się między innymi: zaczerwienione dziąsła, które są bolesne i obrzęknięte, cofanie się dziąseł, wrażliwość zębów na ciepło, bądź zimno, ruszanie się zębów, pojawienie się ropy, nieprzyjemny oddech, bądź smak w ustach.

Leczenie 

 Paradontozę leczy się kilkoma etapami. Podczas pierwszego etapu usuwa się kamień nazębny, dzięki temu dziąsło wraca na swoje miejsce. Etap drugi obejmuje chirurgiczne usunięcie powstałych kieszonek, w których gromadzi się jedzenie i rozmnażają bakterie. W miejsca objęte stanem zapalnym wprowadza się odpowiednie leki, które zmniejszają krwawienie i ujędrniają tkanki, by trzymały prawidłowo zęba. Podaje się także leki przeciwzapalne. Do leczenia paradontozy można użyć także lasera. Zaawansowaną paradontozę leczy się operacyjnie, przy pełnym znieczuleniu, gdzie lekarz podając specjalny preparat stymuluje kość do odbudowy. Odbudowa kości trwa jednak około 6 miesięcy.

Profilaktyka

 Lepiej zapobiegać, niż leczyć. By uniknąć zapalenia dziąseł warto odpowiednio dbać o jamę ustną:
1. Co najmniej 2 razy dziennie myć zęby – najlepiej po posiłkach. Dodatkowo zaleca się używanie płynu do płukania ust i nici dentystycznej.
2. Masuj dziąsła, by poprawić ich krążenie.
3. Po jedzeniu płucz usta wodą, by wypłukać resztki jedzenia lub użyj gumy do życia.
4. 2-4 razy w roku usuwaj kamień nazębny.
5. Co 3 lata możesz wykonać panoramiczne rentgen zębów.
6. Co pól roku odwiedzaj kontrolnie dentystę.