Leczenie zębów bez wiertła?

Większość z nas nie lubi wizyt u stomatologa. Znieczulanie, borowanie, specyficzny zapach – to coś co odpycha nas od wizyt u dentysty. Są jednak dostępne sposoby leczenia próchnicy bez borowania i dźwięku wierteł. Czy są skuteczne i czy zawsze można je stosować?

Niezawodne wiertło?

 Borowanie nie jest przyjemne to fakt. Sam widok wiertła, wiercenie i jego dźwięk potrafią przyprawić o ból głowy. Niestety zęby zaatakowane przez próchnicę tak się leczy. Badacze szukają po dziś dzień równie niezawodnego sposobu na walkę z próchnicą. Są nowoczesne metody na pozbycie się tego problemu jednak nie są one tak perfekcyjne jak oczekiwano.

Żel Carisolv

 Żel ten stosowany jest od wielu lat. Stosuje się go na chory ząb, który ma za zadanie rozpuścić próchnicę, która następnie zeskrobywana jest specjalnym narzędziem. Kolejno na ząb należy założyć opatrunek lub plombę. Zaletą tej metody jest to, że składniki żelu rozpuszczają tylko próchnicę, nie działają na zdrowe miejsca. Sprawdza się jednak tylko w przypadku małych ubytków i niekiedy jest czasochłonna, a i tak nie zapewni nieużywania wiertła. 

Ozonoterapia 

 Jak sama nazwa wskazuje do leczenia próchnicy używa się ozonu. Gaz ten niszczy bakterie, a dodatkowo pozwala na remineralizację zniszczonych tkanek. Przed leczeniem ząb trzeba dokładnie oczyścić i uszczelnić tak zwanym kapturkiem. W kapturek wpuszcza się gaz, który następnie odkaża powierzchnię zęba. Niestety w przypadku dużych ubytków stosuje się tradycyjne wiertło, a ozon służy tylko do oczyszczania powierzchni zęba.

Abrazja powietrzna 

 Kolejna metoda polega na zastosowaniu duszy zamiast wiertła. Z niej, pod dużym ciśnieniem wydmuchiwany jest strumień powietrza z drobinkami tlenku glinu, który ściera chorą tkankę zęba.  Zabieg ten jest szybki i zazwyczaj jest bezbolesny. Metoda ta służy do usuwania starych plomb i oczyszczania zmian próchnicowych. Pacjent po zabiegu może odczuwać suchość w jamie ustnej, czy uczucie piasku w ustach. Abrazja nie może być stosowana u osób chorujących na astmę. 

Ultradźwięki 

 Ultradźwięki stosowane są głównie do usuwania kamienia. Za pomocą skalera, który wytwarza ultradźwięki można także obrabiać ubytki. Metoda ta jednak nie jest bezbolesna i nie można stosować jej u wszystkich pacjentów. 

Laser
Za pomocą lasera możemy pozbyć się nawet głębokich ubytków. Podczas zabiegu zostają odparowane chore tkanki przy pomocy impulsów światła o odpowiedniej długości. Ząb po zabiegu jest już odkażony. Leczenie t metodą jest bezbolesne, lecz czasochłonne i niezwykle precyzyjne. Nie nadaje się także do stosowania w trudno dostępnych miejscach. Koszt zabiegu jest dosyć kosztowny.

Wiertło kontra technologia

 Do tej pory nie wynaleziono urządzenia, które było by skuteczniejsze i tak mało pracochłonne jak wiertło. Może używanie najnowszych technologii jest przyjemniejsze dla pacjenta, może być ono jednak także dłuższe w wykonaniu, nie tak efektywne i droższe od leczenia tradycyjnym wiertłem. Wiertło precyzyjnie wycina chore tkanki objęte próchnicą, lecz wytwarza podczas pracy ciepło, które w konsekwencji powoduje ból. Unowocześniane są jednak końcówki do wierteł, czy stosowanie znieczulenia, by zabieg był jak najmniej bolesny.