Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?

Prawdopodobnie koło 60 % populacji posiada w różnym stopniu wadę zgryzu. Niewielki odsetek z nich jednak podejmuje się leczenia. Wizyty u ortodonty nie należą do najtańszych i najprzyjemniejszych. Większość osób podejmuje decyzję o podjęciu leczenia nie ze względów zdrowotnych, a estetycznych, by zęby były proste i dobrze się prezentowały. Jednak nieleczenia wady zgryzu może przynieść wiele konsekwencji zdrowotnych.

Przyczyny wad zgryzu

 Wiele osób po prostu dziedziczy wady zgryzu. Jeśli nasi rodzice posiadali wady gryzu to jest duże prawdopodobieństwo, że my też będziemy mieć problemy ze zgryzem. Do wad zgryzu przyczyniają się także inne czynniki: zbyt mała szczęka, która nie jest w stanie pomieścić wszystkich zębów, niektóre choroby, np. rozszczep podniebienia, bądź wargi, zbyt długie karmienie butelką lub za długie stosowanie smoczka, czy ssanie kciuka, urazy mechaniczne szczęki. 

Uboczne skutki wad zgryzu

 Prawidłowy gryz ma przede wszystkim ułatwić rozdrabianie pokarmu i przeżuwanie, ale także prawidłowe mówienie. Nieprawidłowy zgryz przynosi swoje konsekwencje od najmłodszych lat życia. U dzieci wady zgryzu mogą doprowadzić do uszkodzeń zębów, w tym stałych, do ich ścierania się, a także do nieprawidłowego ich wyrastania. Nieprawidłowy zgryz utrudnia także odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej, przez co dzieci od najmłodszych lat mają predyspozycje do powstawania próchnicy, chorób dziąseł, czy stawów skroniowo-żuchwowych. Dzieci z wadą zgryzu mogą także posiadać problemy z prawidłową wymową, prawidłowym żuciem i gryzieniem, co może przyczynić się do schorzeń ze strony układu pokarmowego. U dorosłych konsekwencje są podobne. Większe ryzyko powstania próchnicy, paradontozy, szybsze ścieranie niektórych zębów, łamanie się ich,  czy kruszenie, a także bóle stawów skroniowo-żuchwowych – to tylko niektóre z nich. 

 Wady zgryzu są jednak najczęściej przyczyną rozwijania się kompleksów i niskiej samooceny. Piękny uśmiech dodaje odwagi oraz pewności siebie, co z kolei przyczynia się do osiągania sukcesów życiowych.

 Prawidłowe leczenie ortodontyczne pozwoli na skorygowanie wad zgryzu. Przy pomocy aparatu ruchomego, czy stałego można mieć wpływ na jego kształt, dlatego też warto korygować go od chwili pojawienia się wady.