Apteka internetowa – własne przedsiębiorstwo

Sprzedaż internetowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest wygodna na klienta, szybka i wygodna. Często także ceny są niższe, niż w sklepach stacjonarnych. Z tego powodu powstaje coraz więcej sklepów internetowych, w tym także aptek.

Wymogi formalne

Aby założyć aptekę internetową należy przede wszystkim posiadać punkt stacjonarny. Sklep internetowy służy tutaj jako poszerzenie rynku, dotarcie do większej grupy klientów, reklama internetowa. 

 Właścicielem apteki może być osoba pełnoletnia, która założy własną działalność gospodarczą. Sprzedaż farmaceutyków musi jednak prowadzić osoba odpowiednio wykształcona, z doświadczeniem zawodowym w tej dziedzinie. Apteka musi zagwarantować pacjentom realizowanie recept. Założenie działalności może trwać od 8 do 10 tygodni. Dodatkowo wymagane jest uzyskanie specjalnego pozwolenia do prowadzenia apteki, które są wydawane przez inspektorat farmaceutyczny.

By posiadać sklep internetowy musi także umożliwić klientom kontakt przez infolinię i posiadać powierzchnię na magazynowanie asortymentu. Magazyn również musi być odpowiedni, gdyż różne leki przechowuje się w określonych warunkach przechowywania. Ważne jest zapewnienie przewodu leków także w odpowiednich warunkach. Apteka internetowa powinna posiadać także bazę danych klientów, ich zamówień i przechowywać je w sposób bezpieczny.

Jakie produkty można sprzedawać?

W aptece internetowej nie można sprzedawać leków dostępnych na receptę. Powinna jednak umożliwić porównanie ceny, składu, zawierać opis działania, czy skutków niepożądanych leków, które znajdują się w sklepie stacjonarnym. Przez Internet można kupić pozostałe produkty: kosmetyki, suplementy diety, preparaty ziołowe, czy leki odstępne bez recepty.
Wady i zalety apteki internetowej

Poprzez prowadzenie apteki internetowej właściciel apteki ma możliwość trafienia ze swoimi produktami do większego grona odbiorców, a także rozreklamować swoją działalność w Internecie. Otworzenie sklepu internetowego może być także tańszym wyjściem, niż otworzenie nowego punktu stacjonarnego. Często także nie trzeba zatrudniać tylu nowych pracowników do prowadzenia sklepu on-line niż stacjonarnej apteki. Dodatkowym plusem jest to, że przestrzeń magazynowa dla sklepu stacjonarnego i internetowego może być ta sama. 

Podstawowym minusem e-apteki jest fakt, że nie założymy jej bez sklepu stacjonarnego. Koszt utworzenia odpowiedniej strony, oprogramowania do przechowywania baz danych także może być wysoki, wciąż jednak będzie to koszt niższy niż wynajem nowego lokalu, urządzenie go i zatrudnienie pracowników.