Przepięcia

Straty, wynikające z zaburzeń działania sieci energetycznej mogą być bardzo duże. Przepięcia potrafią być przyczyną usterek drogich sprzętów elektronicznych w gospodarstwach domowych, ale mogą także uszkodzić maszyny w firmach i zakładach produkcyjnych, generując jeszcze większe straty. Dlatego podstawowym wyposażeniem powinny być skuteczne systemy ochrony antyprzepięciowej.

Ogranicz ryzyko awarii

Urządzenia składające się na systemy ochrony antyprzepięciowej to różnego typu ochronniki, mające za zadanie przyjąć na siebie nagły wzrost napięcia w instalacji elektrycznej. To właśnie taki skok napięcia powoduje powstawanie uszkodzeń w delikatnej elektronice różnych urządzeń. systemy ochrony antyprzepięciowej mogą być zarówno bardzo rozbudowane, jaki i relatywnie proste, ograniczające się do zaledwie jednego modułu. Wszystko zależy od obszaru zastosowania i przeznaczenia systemu.

W domowych warunkach, najprostsze systemy ochrony antyprzepięciowej to popularne listwy zasilające, wyposażone w moduł ochronny. Takie rozwiązanie najczęściej można było spotkać w instalacjach zasilających domowe komputery. Zabezpieczenia antyprzepięciowe bywają także elementem zasilaczy awaryjnych. Warto jednak pamiętać, że nie każdy UPS stanowi ochronę przed skutkami przepięć, a bywa, że sam ulega awarii wskutek takiego zjawiska.

Profesjonalne systemy ochrony antyprzepięciowej

Swój dom możemy zabezpieczyć instalując ochronniki przepięć. To urządzenia instalowane w skrzynce, obok, bezpieczników. Działają niemal niezauważenie i pracują przez całą dobę. Takie systemy ochrony antyprzepięciowej są właściwie bezobsługowe, przez co można je stosować w budynkach mieszkalnych, usługowych czy zakładach przemysłowych.

Ochronniki występują w wielu wariantach, a dobiera się je m.in. pod kątem zakładanego obciążenia czy pożądanego stopnia ochrony. Domowe systemy ochrony antyprzepięciowej projektowane są tak, aby skutecznie zapobiegać uszkodzeniem sprzętów typu lodówka, telewizor czy komputer. Producenci mają w ofercie rozszerzone warianty ochrony. Dodatkowe ochronniki stosuje się w obwodach, w których działają szczególnie wrażliwe bądź kosztowne urządzenia elektroniczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here