oprocentowanie lokat w bankach

Lokaty bankowe zawsze były bardzo popularnym sposobem na zysk, zawłaszcza dla tych, którzy posiadali duże oszczędności. Mając na lokacie kilkaset tysięcy złotych, można przy odpowiednio wysokim procencie żyć tylko i wyłącznie z samych odsetek, ponieważ będą one tak duże. Dziś sprawdzimy jak właściwie wyliczyć ile zarobimy na danym oprocentowaniu, ponieważ wiele osób wydaje się mieć z tym problemy. Zobaczymy też jak wyglądają dzisiejsze trendy lokat bankowych, czy oprocentowanie lokat w bankach rośnie czy spada, a może utrzymuje się na tym samym poziomie.

Oprocentowanie lokat w bankach – podstawowe informacje

Pierwsze od czego powinniśmy zacząć, to wspomniany rachunek przychodów, jakie da nam lokata. Jak wiemy, charakteryzuje się ona dwoma podstawowymi parametrami, którymi są wysokość oprocentowania, oraz czas trwania. Oprocentowanie lokat w bankach może być stałe lub zmienne, my zajmiemy się tylko i wyłącznie stałym, bo tylko w takim przypadku możemy z niemal 100% prawdopodobieństwem wyliczyć jaki zysk przyniesie nam zamrożenie środków. Tak więc dla przykładu weźmy lokatę, której oprocentowanie wynosi 4%, a czas trwania to 12 miesięcy. Te dane ułatwią obliczenia, jednak później sprawdzimy także inny przykład. Kwota jaką chcemy ulokować to jeden milion złotych. Chcemy się natomiast dowiedzieć ile dodatkowych środków otrzymamy, gdy lokata po 12 miesiącach się skończy.

Jak wyliczyć zysk z lokaty?

Na początku musimy wyliczyć ile wynosi 4% z naszego miliona złotych. Mnożymy więcej 1.000.000zł razy 0,04. Wiemy już, że wynikiem będzie czterdzieści tysięcy złotych. Co prawda oprocentowanie lokat bankowych w dzisiejszych czasach raczej nie dochodzi jeszcze do czterech procent, ale to póki co tylko przykład. Teraz bardzo ważne: Oprocentowanie które jest nam podawane przez bank, jest oprocentowaniem w skali roku. Tak więc po przemnożeniu ilości naszych środków przez oprocentowanie dostajemy sumę, którą zarobimy w 12 miesięcy. Jest to zasada, którą musimy zapamiętać.W tym przypadku wzięliśmy na tapetę właśnie 12-miesięczną lokatę, aby obliczenia były łatwiejsze. Możemy więc przyjąć, że 40 tysięcy złotych, które jest naszym wynikiem, to kwota którą zarobimy. Jednak w rzeczywistości nie jest to prawda. Dlaczego? Otóż musimy wziąć pod uwagę jeszcze podatek, ponieważ dochody z lokat są niestety w naszym kraju opodatkowane i to całkiem konkretnie.

Podatek Belki

Tak zwany podatek Belki, jak popularnie mówi się na podatek od zysków kapitałowych, wynosi 19%. Od naszych czterdziestu tysięcy złotych musimy więc jeszcze odjąć owy procent. Aby nie wgłębiać się w wyliczenia, proponujemy za pomocą jednego działania wyliczenie procentu i od razu odjęcie go od całości sumy, jako wynik dostaniemy więc od razu kwotę, która zostanie nam wypłacona przez bank. 40 tysięcy mnożymy przez wartość 0,81 i wychodzi nam 32 tysiące i 400 złotych. Taka jest ostateczna suma, jaką dostaniemy „na rękę”. Jeśli chodzi o odprowadzenie podatku, to bank zajmuje się tym samodzielnie, nie musimy więc obawiać się o nieścisłości w urzędzie skarbowym. Nie ma też konieczności składania osobnych deklaracji podatkowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here