Normalizacja baz danych

Jak wiemy, baza danych w swoim charakterystycznym zapisie opisuje pewien fragment rzeczywistości, w odpowiedni sposób. Różnego rodzaju bazy danych znajdują swoje zastosowanie chociażby przy gromadzeniu informacji o produktach, ludziach czy usługach, a więc trudno byłoby się bez nich obejść firmom zatrudniającym pracowników, placówkom oświatowym, instytucjom publicznym, sklepom indeksującym towar. W rzeczywistości wirtualnej również bazy danych są potrzebne, np. na różnego rodzaju portalach i forach, gdzie spisane są loginy i hasła użytkowników, ich adresy e-mail itp. Biblioteki, urzędy, przychodnie lekarskie, lotniska, areny sportowe – tam również są gromadzone dane zapisane w postaci baz.

Trudności przy tworzeniu baz danych

Normalizacja baz danychTworząc w prosty sposób bazę danych, pojawiają się pewne komplikacje i potencjalne zagrożenia. Kiedy nasza baza danych jest naprawdę duża, często te same treści powtarzają się w różnych wierszach, zużywając miejsce i zasoby. Kiedy chcemy poprawić pewną informację, będziemy musieli ją zmodyfikować w każdym wierszu, w którym ona występuje. Może to być męczące i czasochłonne. Łatwo jest też usunąć pewien rekord i jednocześnie informacje o pracowniku lub kliencie.

Normalizacja baz danych

Rozwiązaniem tych problemów może być normalizacja baz danych. To przydatne pojęcie, choć niekoniecznie wszystkim znane. Chodzi o bezstratne zorganizowanie danych w tabelach w taki sposób, aby zmniejszyć ilość danych przechowywanych w bazie, a jednocześnie uniknąć niebezpieczeństw usunięcia ważnych rekordów czy trudności z dodaniem szczegółowych informacji o kolejnej osobie do bazy.

Musimy zadać sobie pytanie, jak bardzo chcemy znormalizować bazę danych. Które informacje możemy uogólnić, a które wcale nie będą nam potrzebne i można się ich pozbyć? Wszystko zależy od prowadzonej przez nas działalności. Zdarzają się przypadki, gdzie zastosowanie znajdzie… denormalizacja, a więc uszczegółowienie informacji w bazie danych, ponieważ w danej sytuacji szybciej nam się będzie znajdowało pewne ważne informacje. Natomiast to w normalizacji łatwiej zarządza się np. transakcjami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here