Modele baz danych

Obecnie niemal każda bardziej zaawansowana strona internetowa korzysta z bazy danych, niezależnie czy jest to portal społecznościowy, forum internetowe czy sklep online. Bazy danych są wykorzystywane do przechowywania różnych informacji np. loginy oraz hasła użytkowników, imiona i nazwiska, numery zamówień oraz bardziej rozbudowane dane.
Mówiąc dokładniej, baza danych to zbiór rekordów, gdzie każdy z nich jest umieszczony w odpowiedniej tabeli. Do zarządzania bazą danych stosuje się serwery baz danych. Do najpopularniejszych z nich należą Firebird, MySQL, Oracle czy PostgreSQL.

Modele baz danych

Modele baz danychNatomiast aby móc przechowywać dane na komputerze, należy określić konkretną formę ich przechowywania, dzięki której możliwy jest łatwy dostęp do danych i szybka ich modyfikacja lub zmiana w razie takiej konieczności. Tutaj z pomocą przychodzą modele baz danych. Krótko mówiąc są to zbiory zasad, opisujące strukturę oraz dozwolone operacje na danych znajdujących się w bazie. Najpopularniejsze modele to: model hierarchiczny, relacyjny, logiczny oraz model sieciowej bazy danych.

Model hierarchiczny

Model hierarchiczny przypomina strukturę drzewa, w którym dane przechowuje się na zasadzie nadrzędnych i podrzędnych rekordów. Rozpoczyna się od zbioru podstawowego (czyli w tej analogii korzenia drzewa) aż do bardziej szczegółowych plików (gałęzi, liści). Większość na pewno spotkała się już z tym modelem, np. korzystając z katalogu na dysku twardym komputera, gdzie system plików jest ułożony w dokładnie taki sposób. Zmodyfikowaną wersją tego modelu jest sieciowa baza danych, który korzysta z dwóch podstawowych elementów – rekordów oraz zbiorów.

Relacyjna baza danych

Innym popularnym i właściwie najczęściej wykorzystywanym modelem jest relacyjna baza danych, oparta na matematycznej teorii mnogości. Mówiąc najprościej polega ona na grupowaniu danych w relacje, które tworzą tzw. schematy bazy danych, a następnie zapisywane są w tablicach. W porównaniu do pozostałych modeli, tutaj wprowadzanie danych jest łatwiejsze i minimalizuje możliwość pomyłki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here