Rozstępy – przyczyny powstawania i leczenie cz. 2

W pierwszej części artykułów o rozstępach wyjaśnione zostało co to są rozstępy, kogo najczęściej dotyka ten problem i jakie są etapy ich powstawania. W tej części przejdziemy do praktyki – dowiemy się jakie podjąć działania, by się ich pozbyć, by skóra naszego ciała była jednolicie gładka.

Kiedy podjąć leczenie?

 Rozstępy najlepiej leczyć jak najszybciej, kiedy są jeszcze w fazie czerwonej. Wówczas to nie dochodzi do stałej przebudowy skóry i istnieje możliwość przywrócenia prawidłowej struktury skóry. Celem leczenia rozstępów białych jest zmniejszenie ich widoczności, gdyż nie jest możliwe całkowite wyleczenie zmiany. Zabiegi mają za zadanie odbudować strukturę włókien kolagenowych.

Metody
Rozstępy można wyleczyć w gabinecie medycyny estetycznej. Zabiegi przeprowadza kosmetolog lub lekarz. Rozstępów można pozbyć się lub zmniejszyć ich widoczność za pomocą: lasera frakcyjnego CO2, nici PDO, kwasu hialuronowego, mezoterapii, mikrodermoabrazji, peelingów, radiofrekwencji mikroigłowej, czy przy pomocy osocza bogatopłytkowego.

Laser Frakcyjny CO2 

 Metoda ta to najskuteczniejszy sposób na walkę z rozstępami. Wykonuje się od 3 do 5 zabiegów, w odstępie miesięcznym. Laser uszkadza i niszczy zdegenerowane włókna kolagenowe i elastynowe pobudzając komórki skóry właściwej do produkcji dużej ilości nowych włókien kolagenowych i elastynowych. W wyniku zabiegu stymulowany jest także naskórek do prawidłowego wzrostu. Bardzo dobre efekty przynosi połączenie tej metody z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego.

Peeling chemiczny

 Peeling z koeli ma za zadanie złuścić naskórek, tak by został on zastąpiony przez nowy nabłonek. Peelingi mogą być głębokie oraz średniogłębokie w zależności od głębokości rozstępów. W wyniku zabiegu odnawiają się włókna kolagenowe oraz elastynowe. Powinny być wykonywane wielokrotnie, by rozstępy stały się mniej widoczne.

Nici PDO

 Nici PDO wstrzykuje się podskórnie. Mają za zadanie pobudzenie włókien kolagenowych oraz elastynowych, dzięki czemu rozstępy stają się mniej widoczne.

Kwas hialuronowy

 Rozstępy można także leczyć wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego. Zabieg polega na podaniu wypełnienia w miejsce rozstępu. Długotrwałe stosowanie tej metody pobudza produkcję kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu są mnie zmiany są mniej widoczne.

Osocze bogatopłytkowe

 Ta metoda jest najskuteczniejsza, gdy rozstępy są w pierwszej fazie, czerwonej. Osocze mocno stymuluje procesy regeneracyjne skóry, dzięki czemu szybko się goją. Metoda ta jest najbardziej skuteczna, gdy połączy się nią z wcześniej wspomnianymi metodami. Zastosowanie osocza skraca także okres rekonwalescencji po zabieg, a także zmniejsza powikłania i wzmacnia rezultat.

Radiofrekwencja mikroigłowa

 Ostatnia omawiana metoda jest metodą nową. Zabieg polega na pobudzaniu produkcji kolagenu za pomocą rozgrzewania oraz wielokrotnego nakłuwania skóry właściwej. Zabieg poprawia napięcie i jędrność skóry, usuwa zmarszczki, blizny.

 Rozstępów nie da się całkowicie wyleczyć. Można jedynie podjąć kroki, by zmniejszyć ich widoczność. Warto jednak to zrobić, choćby nawet dla dobrego własnego samopoczucia i zdrowego wyglądu skóry.