Rozstępy – przyczyny powstawania i leczenie cz. 1

Rozstępy dotykają najczęściej kobiet w wieku dojrzewania, podczas ciąży lub przy wzroście masy ciała. W mężczyzn zazwyczaj pojawiają się w wyniku rozrastania mięśni (w wyniku ćwiczeń na siłowni) lub także w skutek zwiększenia masy ciała. Potrafią sprawić, że nawet atrakcyjne ciało będzie wyglądać mniej estetycznie. Jak powstają i co to w ogóle są rozstępy?

Rozstępy

 Każdy z nas wie jak wyglądają. Są to podłużne pasma, które powstają w wyniku rozerwania części włókien kolagenowych skóry. Pojawiają się najczęściej w okolicach brzucha, ud, pośladków, łydek, czy  piersi. U mężczyzn często można je zaobserwować w okolicy bicepsów, czy pleców.

 Przyczyny powstawania

 Jak już wcześniej zostało wspomniane rozstępy pojawiają się nawet u 90 % kobiet będących w ciąży, a także około 70 % dziewcząt i 40 % chłopców w okresie dojrzewania. Głównym powodem ich pojawiania się są stany powodujące szybkie i silne rozciągnięcie skóry oraz czynniki hormonalne. Należą do nich między innymi: szybki wzrost, gwałtowny wzrost masy mięśniowej, czy masy ciała, ciąża oraz okres karmienia piersią, zaburzenia hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, predyspozycje genetyczne, choroby tkanki łącznej i inne. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach, piersiach, okolic: barkowej, lędźwiowo-krzyżowej, czy kolan.

 Budowa i rodzaje rozstępów

 Rozstępy powstają w podczas dwóch etapów. W pierwszej kolejności rozstępy są czerwone – jest to faza zapalna. Jest to etap początkowy tworzenia się rozstępu, tworzą długie linie, które układają się prostopadle do kierunku napięcia skóry, a ich szerokość nie przekracza centymetra. Rozstęp po bliższym badaniu wskazuje na stan zapalny, obrzęk, rozszerzenie naczyń krwionośnych i zniekształcenie włókien kolagenowych. Rozstępy czerwone utrzymują się około pół roku od pojawienia się.

Rozstępy białe to faza zanikowa. Tracą one czerwony kolor, stają się płaskie, lekko wklęsłe, ich powierzchnia marszczy się. Skóra w tych miejscach posiada mniej kolagenu i elastyny, tkanka łączna jest zdegenerowana. W fazie białej rozstępy przypominają blizny. 

Na ratunek

 Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków na rozstępy, a także zabiegów przeprowadzanych w gabinetach medycyny estetycznej, które pozwolą nam się ich pozbyć.