Co to jest mezotrapia igłowa?

Mezoterapia igłowa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Stosuje się go, by uzyskać świeżą i młodą cerę, która jest nawilżona, odżywiona i piękna.

 Zabieg pozwala na wprowadzeniu w skórę różnorodnych substancji aktywnych, które działają na nią od środka. Substancje te mogą zawierać witaminy, substancje nawilżające, odbudowujące, regenerujące – wszystko w zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć.

Opis zabiegu

 Podczas zabiegu mezoterapii igłowej wprowadzane są do skóry za pomocą mikronakłuć substancje aktywne. Dzięki temu wnikają one w głąb skóry i efekty zabiegu są szybsze i trwalsze. 

 Mezoterapię można wykonywać kilkoma sposobami: za pomocą igły i strzykawki, przy pomocy pistoletu, bądź rollera. Pierwszy sposób pozwala na skupienie się na miejscach szczególnie wymagających, np. głębokie zmarszczki. Przy pomocy pistoletu, który posiada automatyczny tryb pracy zabiegiem może być objęta równomiernie większa partia skóry. Z kolei roller, który posiada mikroigły umieszczone na rolce pozwala na wykonanie dużej ilości wkuć, co zapewnia głębokie wnikanie substancji w głąb skóry. 

 Wśród substancji aktywnych, które mogą być aplikowane podczas zabiegu znajdują się między innymi: kwas hialuronowy, pirydoksyna, kwas liponowy, minerały, kwas askorbinowy, biotyna, krzemionka, wyciągi z roślin, L-karnityna, czy kofeina. Mają one za zadanie odżywić skórę, wygładzić ją, odmłodzić, przyspieszyć spalanie tkani tłuszczowej. 

Dla kogo?

 Wskazaniami do zabiegu jest ogólna profilaktyka przeciwstarzeniowa, oznaki starzenia się w okolicach oczu, szyi, dekoltu, zmęczona, szara, odwodniona skóra, zwiotczał skóra na dłoniach i innych partiach ciała, rozstępy, cellulit, blizny potrądzikowe, czy pourazowe, a także wzmocnienie cebulek włosowych, czy hamowanie nadmiernego wypadania włosów.

Zalety i wady

 Głównymi zaletami zabiegu są jego efekty – są one dostrzegalne już po pierwszym zabiegu, można go wykonywać na każdym typie skóry, ma wielokierunkowe działanie, a także w przypadku rollera krótki okres gojenia się skóry. Po zabiegu pacjent nie ma nadwrażliwości na światło, a także trwałych uszkodzeń skóry. Zabieg jest bardzo skuteczny w przypadku odnowy skóry przy wypadaniu włosów, cellulicie, czy rozstępach, a jego efekty są stałe.

 Podczas zabiegu pacjent może jednak odczuwać dyskomfort, bądź lekkie nakłuwanie (można zastosować znieczulenie), a po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienia skóry, siniaki, obrzęki, które po kilku dniach znikają samoistnie. Wadą też jest cena zabiegu – koszt jednego zabiegu to około 250 zł (zabiegów dla trwałego efektu należy wykonać około 6).

Przeciwwskazania 

 Przeciwwskazaniami do zabiegu jest ciąża i karmienie piersią, alergie na poszczególne substancje aktywne, choroby autoimmunologiczne, nowotworowe lub metaboliczne, miejscowe stany zapalne skóry, czy opryszczka. Przy pierwszej wizycie w gabinecie lekarz powinien wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do zabiegu.