Leasing

Leasing jest formą finansowego wsparcia, z której chętnie korzystają firmy. W tej najbardziej popularnej opcji wykorzystuje się leasing na samochód w ramach inwestycji we flotę aut. Jakie są warunki leasingu i czy każda oferta jest opłacalna?

Umowa leasingu – warunki

Każda firma leasingowa ustala własne warunki współpracy z klientami, chociaż te oczywiście zawsze muszą być zgodne z polskim prawem. Leasing to nic innego, jak odpłatne użyczenie dobra na określony czas. Warunki są jasne. Klient otrzymuje samochód, w zamian płaci raty leasingowe, natomiast pojazd nie staje się jego własnością. Najczęściej może go wykupić po spłaceniu ostatniej raty.

Skoro auto nie jest własnością leasingobiorcy, to dlaczego umowy leasingowe są tak powszechne i opłacalne? Leasing świetnie sprawdza się w sytuacji, kiedy firma nie chce albo nie może inwestować własnych środków na rozwój. Co więcej, raty leasingowe można wrzucać w koszty prowadzonego biznesu, dzięki czemu podatki konieczne do zapłaty są niższe. Pamiętajmy także, że leasing wiąże się z szeregiem dodatkowych bonusów. Auto jest na przykład serwisowane i naprawiane bezpłatnie. Oczywiście, leasing nie dotyczy jedynie samochodów, ale w tej wersji jest spotykany najczęściej. Leasingować można też rozmaite sprzęty biurowe, urządzenia produkcyjne albo maszyny rolnicze. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb leasingobiorcy.

Jak znaleźć dobry leasing?

Chociaż istota leasingu jest jedna, to warunki współpracy mogą się znacznie różnić. Leasing powinien być dopasowany do potrzeb, dosłownie „szyty na miarę”. Większość leasingobiorców zwraca uwagę na koszty i oczywiście kalkulacja leasingu jest priorytetem, zaś uwzględniać warto również inne czynniki. Same opłaty łatwo oszacować w dostępnych w sieci kalkulatorach, dzięki czemu udaje się wybierać leasingi najtańsze. Okazuje się jednak, że na opłacalność i atrakcyjność współpracy leasingowej wpływ ma znacznie więcej czynników.

Wybierając dobry leasing, warto spojrzeć na maksymalną wartość auta czy innego dobra, jaki ma być istotą współpracy. Znaczenie ma również czas trwania umowy – im jest dłuższy, tym miesięczne raty niższe, ale za to wzrastają koszty. Patrzeć należy także na formę weryfikacji potencjalnego klienta. Niektóre firmy leasingowe chętnie współpracują z nowymi firmami, które nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku, inne wydają decyzję pozytywną tylko tym doświadczonym.

Zawsze dobrze jest porównać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert. W tym celu służą rankingi leasingów. Dzięki tym zestawieniom w jednym miejscu i w krótkim czasie udaje się poznać główne warunki umów różnych firm. Najważniejsze to ustalić własne priorytety, niektórzy klienci oczekują niskich kosztów, inni brak formalności czy krótkiego czasu weryfikacji. Potrzeby i oczekiwania są różne, dlatego na rynku usług finansowych panuje tak duża konkurencja.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here