korzystne lokaty

Z problemem oszczędzania boryka się znaczna część społeczeństwa. Niestety ale o wiele prościej wydaje się pieniądze, niż je odkłada. Wiąże się to z faktem, że aktualnie na rynku jest bardzo wiele produktów i usług, które są atrakcyjne z punktu widzenia klienta. Producenci zachęcają nas do kupna różnymi formami reklamy swoich artykułów. Bardzo trudno jest więc sobie odmówić drobnych rzeczy, których koszt wydaje się nam nieznaczny. Z takich drobnych produktów w okresie miesiąca zbiera się jednak bardzo duża suma. Dlatego też warto wiedzieć o tym, jak skutecznie oszczędzać. Co wybrać? Konta oszczędnościowe czy korzystne lokaty?

Konta oszczędnościowe

Jednym z najpopularniejszych sposobów na odłożenie pieniędzy jest konto oszczędnościowe. Banki posiadają przeróżne oferty związane z założeniem konta oszczędnościowego. Zazwyczaj odbywa się to w ten sposób, że ustala się kwotę, która co miesiąc przelewana jest automatycznie z podstawowego konta, na konto oszczędnościowe. Dlatego, że wszystko odbywa się automatycznie, to nie odczuwamy tego, że nasza miesięczna wypłata została pomniejszona o niewielką kwotę przelaną na konto oszczędnościowe. Kolejnym plusem tego typu oszczędzania jest to, że konta te naliczają nam odsetki promocyjne od kwoty zgromadzonej na rachunku. Ostatecznie więc te pieniądze nie leżą bezużytecznie, tylko stale na siebie pracują. Po kilku miesiącach na takim koncie może uzbierać się spora suma, którą następnie można przeznaczyć na zakup określonych przedmiotów.

Korzystne lokaty bankowe

Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest lokata bankowa. Różni się ona od konta oszczędnościowego tym, że kwota znajdująca się na niej się nie powiększa w każdym miesiącu. Pieniądze są wpłacone raz i na nich zostaje ustanowiona lokata. Długość trwania lokaty ustala osoba wpłacająca pieniądze. Im dłuższy okres, tym odsetki naliczone od kwoty wpłaconej są wyższe. Minus jest jednak taki, że jeżeli wypłacimy pieniądze przed końcem trwania lokaty, to odsetki promocyjne nie zostaną nam naliczone. Jednak niektóre korzystne lokaty zakładają możliwość wypłacania pieniędzy jednak przy tym pomniejszają oprocentowanie. Ten sposób oszczędzania jest o tyle dobry, że pieniądze są zamrożone i nie można ich wypłacać, ponieważ wynagrodzenie co najmniej w części przepadnie. Nie korci wtedy zabranie takich pieniędzy z konta, jeżeli ma się świadomość tego, że odsetki nie zostaną doliczone.

Ponadto bardzo ważnym etapem oszczędzania jest zrobienie bilansu wydatków. Warto zapisywać wszystko to, na co wydaliśmy pieniądze w ciągu całego miesiąca, a na jego koniec sprawdzić, z czego można było zrezygnować. Jeżeli zapisuje się wszystkie swoje wydatki, to na końcu miesiąca okazuje się, że na większość rzeczy nie musieliśmy wydawać pieniędzy, ponieważ są nam niepotrzebne. Wtedy można wyeliminować takie produkty i w następnym miesiącu zmniejszyć swoje wydatki. Ponadto takie spisywanie wszelkich zakupów pozwala na skuteczne kontrolowanie stanu swojego konta i dlatego też jest bardzo przydatne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here