Diamenty syntetyczne

O diamentach słyszał chyba każdy. Natomiast diamenty syntetyczne są już mniej znane. Czym one są i dlaczego mają tak wiele zastosowań nie tylko w branży jubilerskiej?

Naturalne diamenty zachwycają ludzkość już od tysiącleci. Te wyjątkowe kamienie charakteryzują się niesamowitymi właściwościami, dzięki którym mogą być stosowane w najróżniejszych dziedzinach. Ale ze względu na ich bardzo wysoką cenę niestety na ogół nieopłacalne było ich wykorzystywanie, np. w przemyśle – chociaż ich cechy są szczególne. Ludzie chyba od zawsze marzyli o możliwości samodzielnego tworzenia kamieni szlachetnych. To niesamowite, że w ubiegłym wieku to, co tysiące lat wcześniej pozostawało w sferze marzeń zostało zrealizowane. Pierwsze diamenty syntetyczne opracowano w latach pięćdziesiątych w Szwecji. Chociaż te produkowane w tamtych czasach mogły znaleźć zastosowanie jedynie w celach przemysłowych, to obecnie wytwarzane z powodzeniem są stosowane nawet w branży jubilerskiej. Nawet sami potentaci w zakresie pozyskiwania diamentów ustalili w ostatnich latach, że trafniejszym określeniem niż diamenty syntetyczne jest sformułowanie ‘diamenty laboratoryjne’.

Diamenty syntetyczne w przemyśle

Chyba najpopularniejszym zastosowaniem diamentów laboratoryjnych w zakresie przemysłowym są pasty polerskie. Wyjątkowa twardość diamentu sprawia, że materiał ten znakomicie sprawdza się w polerowaniu najróżniejszych, nawet bardzo twardych materiałów. Diamentowe pasty polerskie z powodzeniem stosuje się w bardzo precyzyjnym polerowaniu najróżniejszych metali. Zmielone na proszek diamenty miesza się z bazą w postaci oleju, tak przygotowane pasty o różnej konsystencji mają zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu, w których pracuje się nad obróbką materiałów. W zależności od potrzeb stosuje się także proszek diamentowy o różnej gradacji.

Wysoka twardość diamentów oraz ich obojętność chemiczna sprawiają, że materiał ten może rozwiązywać wiele problemów czysto medycznych. Na przykład diamenty syntetyczne wykorzystywane są jako powierzchnia implantów stawów czy zastawki w sercu. Powszechnie wykorzystuje się je także w narzędziach stomatologicznych oraz chirurgicznych.

Poszukujesz sprawdzonego producenta past diamentowych? Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej pasta-diamentowa.pl, na której można znaleźć ofertę wysokiej jakości asortymentu. Oferta obejmuje między innymi: pasty diamentowe, proszki diamentowe, mleczka z diamentu, a także węglik krzemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here