Czym jest system zarządzania bezpieczeństwem?

Pomimo stosowania coraz nowocześniejszych technologii, wypadki w miejscu pracy zdarzają się cały czas, a tysiące pracowników narażonych jest na utratę zdrowia lub życia. Przedsiębiorstwa muszą działać zgodnie z narzuconymi normami w kwestii unikania zagrożeń, a te pomaga interpretować i wdrożyć audytor BHP. Wpływa on też na system zarządzania bezpieczeństwem, który dotyczy wielu aspektów działalności firmy.

Główne założenia systemu  

System zarządzania bezpieczeństwem i zdrowiem wpływa praktycznie na każdą kwestię związaną z prowadzeniem działalności. Oddziałuje na takie obszary jak: 

  • organizacja pracy i polityka BHP w firmie, 
  • proces planowania wypadków i profilaktyki złego stanu zdrowia, 
  • obowiązki kierownictwa, 
  • praktyki organizacyjne,  
  • procesy produkcyjne, 
  • materiały i sprzęty wykorzystywane w firmie, 
  • zasoby służące do opracowywania i wdrażania BHP. 

System powinien obejmować całą gamę działań mających na celu organizację bezpieczeństwa i higieny pracy. Kluczowym elementem jest tutaj praca, jaką wykonuje audytor BHP, ponieważ to on zbiera informacje o zagrożeniach, analizuje je i opracowuje plan, który ma za zadanie usunąć wszelkie problemy.  

Audytor BHP może działać wewnątrz organizacji lub też przeprowadzać kontrole dla drugiej i trzeciej strony. Osoby, które są zainteresowane takim szkoleniem, więcej informacji znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/kurs-dla-audytorow-wiodacych-rozszerzenie-o-norme-iso-450012018-rejestrowany-w-cqi-irca/

Audyt i przegląd wydajności 

Organizacja powinna przeglądać i ulepszać swój system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, tak aby jego ogólna wydajność w zakresie BHP stale się poprawiała. Firma musi stosować się do narzuconych wymogów i norm, a jeśli tego nie zrobi, to mogą ją spotkać kary zarówno finansowe, jak i wizerunkowe. 

Audytor BHP prowadzi systematyczny przegląd wyników w oparciu o dane zebrane podczas przeprowadzonych kontroli. Stanowią one podstawę do opracowywania strategii działania i są także dowodem, jeśli dojdzie do wypadku i zaangażowane zostaną strony trzecie.  


[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here