Czy warto oszczędzać

Polacy nie należą do osób nadmiernie oszczędnych. Potrafią wydawać setki złotych na przyjemności oraz rozrywki. Nie każda osoba lubi oszczędzać, nie każda potrafi. Warto jednak wybrać oszczędzanie i nie ryzykować, że zabraknie funduszy na różne cele. Jak oszczędzać najlepiej? To sprawa dyskusyjna, ale wiele porad można znaleźć na stronie http://oszczedzpieniadze.pl/. Tam są porady ekspertów, którzy wiedzą w jaki sposób odłożyć pewne sumy.

Na co oszczędzają Polacy?

Polacy oszczędzają na różne cele: wakacje nad morzem, wyjazd do sanatorium, zakup samochodu, remont, emeryturę, zakup drogich leków, operację własną lub rodziców, męża czy dzieci, rehabilitacje. Celów jest wiele, ale polskie zarobki nadal są niskie i nie ma zbyt wielu możliwości. Odkładać pozwala dorabianie do pensji. Pieniądze na rozrywki nie zawsze są, Polacy coraz rzadziej kupują gazety i książki, coraz częściej wydają pieniądze na inne cele. Jednak na wakacje i emeryturę odkładać trzeba – zaledwie 5 procent Polaków odkłada pieniądze na emeryturę. Jedni nie wierzą, że dożyją wieku senioralnego, natomiast inni nie mają środków na ten cel.

Jak zacząć oszczędzać na emeryturę?

Najlepiej wybrać doradcę, niezależnego, który przeanalizuje sytuację finansową danej osoby i podpowie jej jak oszczędzać. Jest to rozwiązanie godne uwagi i nieocenione. Oszczędzanie daje dodatkowe fundusze i jest cenne. Emeryt musi mieć pieniądze na leki, wczasy oraz rozrywki. Warto zatem zadbać o oszczędności i mieć pieniądze na jesień życia. Im wcześniej człowiek zacznie odkładać, tym lepiej. Warto odkładać nawet 100-150 złotych miesięcznie. Oczywiście lepiej jest odkładać 200-500 złotych, ale nie każda osoba ma taką możliwość. Nie jest łatwo zadbać o fundusze na emeryturę, ale czasami człowiek ma prace zlecone i dzięki nim odkłada. Czasami odłoży 100 złotych z pensji i drugie 100 czy 200 z pracy zleconej i już co miesiąc odkłada 300 złotych. Dzięki temu radzi sobie o wiele lepiej i tylko zyskuje na ten cel. Polacy nie narzekają, lecz zakasują rękawy i pracują. Muszą pracować ciężko, ponieważ  nie zarabiają najlepiej. Jest to smutne, ponieważ Polacy zarabiają 1/4 tego, co Niemcy. Koszty codziennego życia w Polsce są coraz wyższe, a pieniędzy lawinowo nie przybywa. Oszczędzanie na emeryturę jest sposobem na zyskanie pieniędzy na czas, gdy sił coraz mniej, a zdrowie coraz gorsze. Warto o tym pamiętać, ponieważ bez tego funkcjonować się nie da. Polacy muszą więcej oszczędzać, a mniej pożyczać, taki jest sposób na spokojne, zrównoważone życie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here