Baza danych excel

Bazy danych są powszechnie znane wśród użytkowników branży IT. Bazy danych możemy tworzyć w wielu programach i na wielu platformach. Jedna z bardziej znanych to na przykład baza pisana w języku MySQL.

Baza danych excel

Baza danych excelBazy danych zawierają w sobie tabele, które posiadają pola, rekordy i zapytania od użytkowników. Administrator baz danych może wybrać jedno z wielu narzędzi do pisania baz danych. Istnieje również program z rodziny Microsoft Office czyli Access. Za pomocą tego programu możemy tworzyć tabele oraz związki między polami tabeli oraz różnego rodzaju zapytania mySQL. Możemy tez utworzyć tabelki w programie Microsoft Excel i wyeksportować je do Accessa. Niestety niemożliwe jest to, aby stworzyć bazę danych w excelu. Baza danych Excel to czynność niemożliwa, możemy jedynie stworzyć tabele, ale połączenia między tymi tabelami musimy wykonać już w Accessie.

Zastosowanie baz danych

Bazy danych bardzo przydają się w codziennym życiu, na przykład w bibliotekach publiczny czy uczelnianych. Jeśli chcemy wypożyczyć jakąś książkę nie musimy nawet wychodzić z domu. Powszechnie dostępny system Aleph już teraz w każdej bibliotece pozwala na przeszukanie wszystkich rekordów w bazie w celu znalezienia książki. Wystarczy, że klikniemy na daną książkę i ją sobie zamówimy. Kiedy przyjedziemy do biblioteki, książka będzie już na nas czekać przygotowana uprzednio przez bibliotekarza. Książka zostaje przypisana do czytelnika i zostaje wyznaczona data zwrotu oraz informacje o książce i czytelniku. Bazy danych oferują bardzo duże możliwości. W systemie aleph zostało zaprogramowane wyszukiwanie przez nazwę książki, autora, datę, wydania, tematykę. Każdy z nas jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Ponadto w systemie zazwyczaj przy książce pojawia się sygnatura miejsca, czyli informacja o tym, w którym dziale należy szukać tej książki. Widzimy, że bazy danych bardzo przydają się zarówno dla czytelnika, jak i dla pracownika biblioteki ze względu nawet na automatyczne wyszukiwanie i przypisywanie książek do osób wypożyczających.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here